PALJU TOREDAID INIMESI: Haridusministeerium tähistas sarnaselt Eesti riigiga oma sajandat sünnipäeva.Foto: Reigo Teervalt
Asso Ladva 13. november 2018 17:54
„Haridusministeeriumi moodustamise aegu oli üks esimesi ülesandeid kutsuda kodumaale tagasi kõiki haritud inimesi, et need annaksid oma teadmisi ja oskusi noortele edasi. See on aktuaalne ka tänapäeval, võib-olla küll mitte ekstreemsetes oludes,“ ütleb haridusminister Mailis Reps, kelle juhitaval ministeeriumil täitub teisipäeval sada aastat päris esimesest tööpäevast.

Haridusministeerium oli üks esimesi ministeeriume, mille ajutine valitsus 1918. aastal moodustas. Esimeseks haridusministriks oli Peeter Põld, hilisem emakeelse Tartu Ülikooli esimene kuraator.

Sajanda aastapäeva tähistamisele kutsus ministeerium kõik senised haridusministrid ja kantslerid, Repsi sõnul oli enamus neist ka kohal: „Kõik võtsid kutse tänuga vastu, vaid neli endist ministrit ei jõudnud tänasele aktusele.“

Aastapäeva puhul üllitas ministeerium Liivi Uueti koostatud mahukat teost „Haridusministeeriumi sajand“, mille algatajaks oli viimased aastad haridusministeeriumi haldusalasse kuuluv Rahvusarhiiv. „Neil on allikmaterjalid käepärast võtta,“ muigab minister.

Ministeeriumi ümmarguse tähtpäeva valis oma viimaseks tööpäevaks siin kõige kauem töötanud Jaan Laidmets, kes alustas oma ametnikukarjääri juba siis, kui haridusministriks oli legendaarne Ferdianand Eisen.

„Ma olen üle elanud 20 ministri vahetust ja töötanud 16 ministriga,“ võtab Laidmets lühidalt kokku oma 40 aastat ministeeriumis. „Mul on olnud seitse kantslerit ja kaheksandat on veel poolteist tundi järel.“

Aastaid laulupidude organiseerimisega tegelenud Laidmetsale annetas president sel aastal Valgetähe IV klassi teenetemärgi.