Maailm

El Chapo: luban, et ühtki minu kohtuprotsessi vandekohtunikku ära ei tapeta! 

Toimetas Greete Kõrvits, 13. november 2018 21:46
El Chapo ehk Jupats: üks 21. sajandi kurikuulsamaid jõhkardeid paneb värisema isegi käeraudus.Foto: Reuters/Scanpix
Kurikuulus narkoparun Joaquín „El Chapo“ Guzmán lubas, et peagi New Yorgis tema üle peetava kohtuprotsessi vandekohtu liikmete elu ükski oht ei ähvarda. Üks kaheteistkümnest vandekohtunikust aga lubadust uskuma ei jäänud ja palus suures hirmus, et teda kohustusest vabastataks.

Newsweek kirjutas, et El Chapo („Jupats“) saatis oma lubaduse kohtule läbi teda esindava advokaadi. See oli vastusena prokuröri nõudmisele, et vandekohtu liikmete kaitsmiseks peavad nad olema anonüümsed.

„See tekitab äärmiselt ebaõiglase mulje, et tegemist oleks justkui väga ohtliku inimesega, kelle eest vandekohtunikke kaitsma peab,“ kurtis kaitsja.

Samal teemal

Guzmáni hingel on teadaolevalt 33 inimese surmad. Tõenäoliselt aga kuni 3000.

Teadaolevalt on ta varem üritanud vaigistada tema vastu tunnistanud inimesi ning vandekohtunikke New Yorgis kaitsevad prokuröri soovil relvastatud valvurid. El Chapo advokaadi sõnul läheb see süütuse presumptsiooni ehk „süütu kuni süüdi mõistetud“-põhimõtte vastu.

13. novembril alanud kohtuprotsessil leidiski üks anonüümne vandekohtunik kaheteistkümnest, et ei pea hirmust tulenevale pingele vastu ja palus, et ta välja vahetataks. Seega ei jõudnud protsess formaalselt mitte kuhugi, kuna kohtunik kuulutas välja vandekohtuniku lahkumise ja vahetuse. Teadaolevalt oli lahkujaks üks seitsmest naissoost vandekohtunikust.

Hiljem teatas veel üks vandekohtunik tagasiastumisest ja põhjendas, et alanud kohtuprotsess segab tal põhitöö tegemist.  

PILK KOHTUSAALI: Joaquin Guzman alias El Chapo (keskel). Kohtukunstniku joonistus.Foto: AP/Scanpix

Kohtuprotsessi algul jõudis El Chapo kaitsja ainult paluda, kas süüalune võiks oma abikaasat emmata. Endine iluduskuninganna Emma Coronel Aispuro tuli kohtusaali pealtvaatajaks. Kohtunik keelas kallistamise turvakaalutlustel.

New Yorgi prokuratuur peab narkoärikas El Chapot 21. sajandi suurimaks kriminaaliks ning loodavad ta eluks ajaks vangi mõista mõrvade ja kuni 200 tonni kokaiini smugeldamise eest. Mehhiko andis ta USAle välja, kuid tingimusel, et talle ei kehtestata surmanuhtlust.

Loe El Chapost lähemalt SIIT.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee