Jamal Khashoggi mõrva helisalvestise kuulmist on kinnitanud vaid Kanada, ehkki väidetavalt on seda saadetud mujalegiFoto: PA Pictures / Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 13. november 2018 16:47
Kanada peaminister Justin Trudeau kinnitas, et tema riigi luuretöötajad on kuulnud pealt salvestist saudi ajakirjanik Jamal Khashoggi tapmisest Istanbulis asuvas Saudi Araabia konsulaadis. Türgi presidendi sõnul saatis Ankara salvestise ka USAle, Suurbritanniale, Saksamaale, Prantsusmaale ja Saudi Araabiale endale.

Salvestise koopia adressaatide osas valitseb siiski väike segadus. USA pole omalt poolt kinnitanud, et on seda kuulnud ning Prantsusmaa välisminister sõnas, et tema küll pole teadlik, et neile midagi sellist saadetud oleks. Trudeau on esimene lääneriikide liider, kes kinnitab, et tema riigis Khashoggi mõrva lindistust kuulati. Trudeau kinnitas, et isiklikult ta salvestist kuulanud pole.

Ankara reageeris Pariisi segadusele vihaselt. Prantslaste välisminister Jean-Yves Le Drian pani televisiooni vahendusel Türgi president Erdoganile südamele, et see ei hakkaks mingeid poliitilisi mänge mängima, nende käes mingit salvestist ei ole. Kui ajakirjanik Le Drianilt küsis, kas Erdogan siis valetab, kordas minister, et Erdogan teab väga hästi, et tal on tänu Khashoggi surmale erakordne võimalus poliitilist mängu mängida. Türgi maine võib tänu ajakirjaniku mõrva uurimisele tõepoolest rahvusvahelisel areenil märkimisväärselt paraneda.

Erdogan aga naudib tõepoolest tähelendu ja maailma tähelepanu ning tilgutab ajakirjandusele aeg-ajalt mõrvaga seoses uusi väiteid. Esmaspäeval Türgi meediaga rääkides kirjeldas ta, et oli lindistust Khashoggi surmast mänginud suisa ühele Saudi Araabia ametnikule, kes olevat täiesti šokeeritud. „Ainult heroiinilaksu all inimene võiks midagi sellist teha,“ vahendas Erdogan väidetava saudi ametniku sõnu. Seda, kes antud ametnik oli ning millal ja mis asjaoludel ta helisalvestist kuulas, Erdogan ei täpsustanud.

ABC Newsile vihjas aga üks Türgi luureametnik, et see võis olla Saudi Araabia riigiprokurör.

Seda, kuhu on maetud või mis on saanud Khashoggi maistest jäänustest ei ole saudid siiani tunnistanud, ehkki on omaks võtnud ajakirjaniku tapmise Istanbulis. Seda pärast mitut uusversiooni mehe saatusest. Rahvusvaheline üldsus kahtlustab, et 2. oktoobril kodumaa konsulaati külastanud ja seal mõrvatud dissident-ajakirjaniku surma taga on Saudi Araabia kuningapere.