Maailm

TÜLI MAJAS: maailmas kasvab vastuseis ÜRO rändepaktile (77)

Toimetas Aadu Hiietamm, 14. november 2018, 08:05
Lõuna-Hispaanias Algecirase sadamas ootavad Vahemerest päästetud migrandid registreerimist. Foto: AFP/Scanpix
Vastuseis ÜRO rändepaktile (ka ränderaamistikule või rändeleppele) kasvab. Viienda riigina ütles sellele dokumendile „ei“ Bulgaaria, vahendab Kronen Zeitung. 

ÜRO ränderaamistiku tekst valmis tänavu 11. juulil. Sel ajal oli oma vastuseisust teatanud vaid USA. Põhjenduseks toodi, et tekst riivab riigi suveräänsust.

Samal teemal

 ÜRO ränderaamistik on kavas lõplikult heaks kiita Marokos Marrakechis 11.–12. detsembril toimuval ÜRO migratsioonikonverentsil. Selle kuupäeva lähenedes on ÜRO ränderaamistiku vastaste read kasvama hakanud.  Peale USA on kindlat vastuseisu väljendanud veel Euroopa Liidu praegune eesistujariik Austria, Austraalia, Ungari ja viienda riigina Bulgaaria. Sealse valitsuspartei GERB asejuht Tsvetan Tsvetanov ütles, et ÜRO rändepakt on vastuolus riigi rahvuslike huvidega. 

Kronen Zeitung toob eraldi välja veel 12 riiki, kus ÜRO rändeleppesse suhtutakse skeptiliselt. Need riigid on Eesti, Iisrael, Poola, Tšehhi, Sloveenia, Horvaatia, Šveits, Saksamaa, Taani, Jaapan, Itaalia ja Poola. Neist Tšehhi teatas kolmapäeval, et jääbki rändepaktist kõrvale.  

Eesti president Kersti Kaljulaid ütles veel 26. septembril ÜRO peassamblee 73. istungjärgul peetud kõnes: „Juulis saavutasime üksmeele ülemaailmse turvalise, korrakohase ja seadusliku rände kokkuleppes. Ma juba ootan detsembris selle vastuvõtmist Marrakechis. Kuid see lepe tuleb ka ellu rakendada. Ilma ellurakendamiseta on see õõnes, niisama tühjalt kõmisev nagu ees ootavad päevad nende jaoks, kes ei tea, kuhu nad saavad ööseks puhkama heita, või kuidas rahustada oma nutvaid, näljaseid ja hirmunud lapsi. Me peame püsti tõusma ja neid lihtsalt aitama.“

Möödunud nädalal aga tõmbas valitsusse kuuluv Isamaa pidurit ning president ütles pühapäeval, et ei sõida Marokosse Marrakechi ÜRO kohtumisele, kui Eesti valitsus ei jõua rändeleppe suhtes üksmeelele.

Euroopa Komisoni president Jean-Claude Juncker kritiseeris rändepaktist lahkujaid. Ta ütles, et need riigid ei ole pakti lugenud, sest kui oleksid, siis nad sealt ei lahkuks.   

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee