Juhtkiri

Juhtkiri | Tehas hirmutas poliitikud ja rahva ära (5)

Ohtuleht.ee, 12. november 2018, 17:34
Foto: Martin Ahven
Vaevalt tuli kellelegi erilise üllatusena, et valitsus otsustas eelmisel nädalal tselluloositehase riikliku eriplaneeringu hädatapu kasuks – muud variandid olidki võimalikud vaid teoreetiliselt, umbes nagu perekond võiks kulutada terve oma kuueelarve haige lemmiklooma raviks, ent tema tagasihoidliku elulootuse juures teeksid seda vaid väga vähesed. Samamoodi ei tihanud valitsuserakonnad valimiste eel oma poliitilist kapitali mängu panna, kuigi poliitikute varasema käitumise ja väljaütlemiste põhjal võinuks arvata, et nn miljarditehase Eesti pinnal kerkimise idee oli paljudele neist jõudnud juba armsaks saada.

Teistsuguse ajajoone puhul võinuks mõistlikumaks variandiks osutuda hoopis eriplaneeringuga jätkamine selliselt, et asukohtadena olnuks välistatud Viljandi- ja Tartumaa. Saarde ja Viru-Nigula valdade huvi uurida tehase võimalikku sobivust omal pinnal oli igatahes kõva argument. Pole midagi teha – rahva hirm, et poliitikud (ühes ettevõtjatega) sõidavad teerulliga neist üle, ja poliitikute veendumus, et rahvas just seda neist kardabki, on sügavale juurdunud.

Konkreetse juhtumi puhul võeti need hirmud nüüd maha. Teisalt ei kummuta selline otsus kahtlusi, et uuringud olnuks eos kallutatud – kui tselluloositehase rajamisele saanuks saatuslikuks keskkondlikud ja mitte poliitilised tegurid, läinuks teistegi riiklike eriplaneeringute algatamine tulevikus valutumalt. Halva pretsedendi teke oli üks põhjuseid, miks keskkonnaminister Siim Kiisler jäi ainsa valitsusliikmena eriarvamusele.

Raskemaks ei lähe nüüd mitte ainult riigile hädavajalike rajatiste planeerimine (näiteks tuleb leida koht radioaktiivsete jäätmete hoiustamiseks), vaid ka investeeringute meelitamine. Tselluloositehase rajamist vedanud ärimehed ütlesid otsesõnu, et seniks, kuni meil puudub teadus- ja faktipõhine valitsemiskultuur, jääb projekt sahtlisse seisma. Ettevõtjate võimalik solvumine ei vähenda nende mõtte kaalu: nahahoidmisega kaugele ei jõua, muuks aga puudub meie poliitikutel tihti julgus.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee