President Kaljulaid e-riigi juhtimiskonverentsil "UX Tulevikku"Foto: Joanna Jõhvikas
Liina Hallik 9. november 2018 15:06
E-riigi juhtimiskonverentsil „UX tulevikku” valutas president Kaljulaid südant eetikaküsimuste üle e-riigis. „Me peame hästi palju mõtlema sellele, kuidas me edaspidi suhtleme robotitega. Kuidas me neid kohtleme? Mida nendega teha võib?” püstitas president küsimuse, kas inimnäolise roboti puhul kehtivad samad reeglid, mis on inimene-inimene suhetes, sealhulgas seksuaalsuhetes.

Presidendi sõnul on äärmiselt oluline hakata mõtlema sellele, kuidas me robotitesse edaspidi suhtume, kui neid järjest rohkem meie keskel liigub ja toimetab. "Vaatame esmalt sellist kaugemat perspektiivi, millega me täna veel silmitsi ei seisa, aga varsti hakkame – oskus elada masinatega koos ja koos eksisteerimine. Kuidas me neid kohtleme? Kas neid võib lüüa? Kas neid võib jalaga lüüa? Kuidas hakkab meid mõjutama see, mida me teeme robotitega endi keskel? Meie suhtumist teistesse inimestesse? Meie toimimist ühiskonnana?” muretses president Kaljulaid. 

Robot Pepper Foto: Robin Roots

President sõnas, et ehkki inimestel on ootused, et inimnäoline robot on keskmiselt tark, on see tegelikult rumal ega oska arvestada ohtudega, mis füüsilises reaalses maailmas kaela võivad sadada. "Veel keerulisem küsimus on minu jaoks see, kui meil on inimnäolised, inimkujulised robotid, siis mida nendega teha võib? Kas need on asjad, mis on inimene-inimese suhetes? Mõtleme kasvõi seksuaalsuhetele lastega. Kui meil on selline robot, siis see on ju masin! Mida võib? Mida ei või?" pani president need väga keerulised küsimused enda jaoks kõige valusamasse nurka.

"Üks asi on see, et pealtnäha kitsalt intelligentne robot, mis oskab mingeid asju väga hästi teha, on tegelikult muu interaktsiooni mõistes meiega suheldes keskmine autist," selgitas Eesti President. "Minu arvates on aeg hakata sellest rääkima. Näha on, et praegu on inimeste ootused sellised, et kui robot näeb välja nagu koer, kõnnib ringi, jagab meile šokolaadi siis suhtlen ma temaga nagu koeraga."

Lehm Biorobootika keskuses Foto: Robin Roots

President tõi näite eesistumisest Kultuurikatlas, kus inimesed kutsusid ringi vuranud ja kommi jaganud robotid enda juurde, et nendega pilti teha, selle asemel, et ise roboti kõrvale astuda. „Täiesti arukad inimesed, selle asemel, et astuda roboti ette ja teha oma selfie ära, pöördusid selle asja poole ja ütlesid: „Tule siia!“. See tundub naljakas, aga see on üks, millega me koguaeg kokku puutume, kui inimesed masinatega suhtlevad, ükskõik kas see on esemestatud algoritm või algoritm ise.”

Presidendi sõnul kipuvad inimesed roboteid massiivselt üle hindama, tuues näiteks rahvusvaheliselt tuntud ilusa Sofia. "Inimesed arvavad, et ta saab millestki aru, aga ta ei saa."

"Meie oleme see riik, kes lubab tehnoloogia maale ja inimeste sekka kiiremini kui keegi teine," märkis president."Sellisena me ennast reklaamime – liivakastina. Kui meie nende asjade peale ei mõtle, teeme jämeda strateegilise vea."

"Kuidas me hakkame turvaliselt elama olukorras, kus masinad – lihtsad algoritmid – teevad meie suhtes otsuseid?" küsis president. "See on teema, millele peame hakkama mõtlema!"

„Ma ei taha kuulda presidenti rääkimas seksist robotiga,“ pahandas Riigikogu Reformierakonna fraktsiooni esimees Jürgen Ligi sotsiaalmeedias presidendi kõne peale. „Ma tahan kuulda teda rääkimas, miks ta läks Aafrikasse sõlmima kokkulepet, et Eesti peab hakkama suhtuma positiivselt igasugusesse immigratsiooni. Me oleme ilma mingi kokkuleppeta pidanud sellist asja taluma viiskümment aastat ja teame täpselt, mis mõju sellel oli eesti rahvuse, keele, kultuuri ja elulaadi säilimisele.“Ligi sõnul ei ole sellist asja arutatud parlamendi ega avalikkusega ega saadud selleks voli. „On väga sümptomaatiline, et seda salasobingut ei lähe allkirjastama pea- ega välisminister, vaid on volitanud presidendi. Keegi neist pole rääkinud parlamendiga. Tegelgu oma robotseksiga, aga see asi tuleb peatada!“