Eesti uudised

Tallinna–Pärnu rongid lõpetavad 8. detsembril 

Kristjan Roos, kristjan.roos@linnaleht.ee, 8. november 2018 17:50
Elroni rongid enam peagi Pärnu ja Tallinna vahet ei sõida, sest Lelle–Pärnu raudteelõigu remontimine on liiga kulukas. Foto: Tiina Kõrtsini
Kuna Lelle–Pärnu raudteelõik on amortiseerunud, väljuvad 8. detsembril viimased rongid Tallinna–Pärnu liinil. 9. detsembrist saab Pärnu suunas sõitmiseks istuda Lelle jaamas bussile.

Lelle–Pärnu lõigu tehniline seisukord ei võimalda seda enam reisirongiliikluseks kasutada, kuna liikluse jätkamine eeldab igal juhul iga-aastast ulatuslikku liiprite ja kohati ka rööbaste vahetust ning kiiruste hoidmiseks üle 60 km/h tuleks investeerida ligi 17 miljonit eurot, selgitab otsuse tagamaid majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi avalike suhete nõunik Mihkel Loide. Tema sõnul ei ole see Rail Balticu valmimist arvestades mõistlik.

Ministeeriumi esindaja sõnul saab Pärnu pärast Rail Balticu valmimist väga hea raudteeühenduse nii Tallinna kui ka Riiaga, seepärast soovisid ka omavalitsuste esindajad Lelle–Pärnu raudteelõigu remondiks kuluva raha suunata hoopis Pärnu lennujaama taastamisse. Sellise otsuse valitsus ka mullu 17. juulil tegi.

Reisijatevedu Lelle ja Pärnu vahel korraldatakse ümber bussiliinidega, samas säilib rongiühendus Lellest Tallinna ja Viljandi suunal vähemalt samas mahus, kinnitab Loide. Bussiliiklust korraldades ootas Pärnu ühistranspordikeskus Loide sõnul esmalt ära uue Lelle ja Rapla raudteepeatuste graafiku, see kinnitati alles 26. oktoobril. Uus graafik käivitub 9. detsembril.

Kolm bussi päevas

Mis puudutab Pärnu–Lelle-vahelise raudteeliikluse asendamist bussidega, siis Pärnu ühistranspordikeskusel on olemas juba uus busside sõiduplaan Pärnu–Lelle lõigul ja praegu käivad veel viimased läbirääkimised kohalike valdadega. „9. detsembrist hakkab raudteeliini asendav buss kolm korda päevas edasi-tagasi käima, kuid mitte ainult Pärnu ja Lelle vahel, vaid inimestel on võimalus rongist väljuda ka Raplas, sest buss hakkab peatuma Rapla bussi- ja raudteejaamas. Seega on liin Pärnu–Lelle–Rapla,“ tutvustab Loide. Raudtee ääres elavate inimeste jaoks on muutus seegi, et kui varem pidid reisijad rongile pääsemiseks sõitma näiteks Vändrast Eidaperre ja Tootsis raudteejaama, siis nüüd peatub buss asulas.

„Rong sõitis sellel lõigul mõlemas suunas kaks korda päevas, bussiliiklus on aga tihedam – kolm väljumist päevas tähendab, et osa inimeste jaoks liikumisvõimalused paranevad. Oluline on, et ümberistumine oleks korraldatud mugavalt ning ooteaeg oleks minimaalne. Pärnumaa ühistranspordikeskus on meile kinnitanud, et busside sõiduplaan saab lõplikult paika novembri keskel,“ märgib pressiesindaja vahendusel Elroni müügi- ja arendusjuht Ronnie Kongo.

Elron avaldab samas lootust, et reisirongiliikluse peatumine Pärnu liinil on siiski ajutine ning tulevikus saab sellel suunal nautida juba hoopis uuel tasemel rongisõitu.

„Rongisõit muutub mugavamaks tegelikult juba detsembris. Pärnu liinilt vabanevaid ronge ei jäta me depoosse seisma, vaid suuname teistele liinidele. Sõiduplaan tiheneb kiirete ühendustega nii Tallinna–Tartu, Tallinna–Viljandi kui ka Tallinna ja Rapla vahel. Inimestel tekib rohkem võimalusi valida sobiv sõiduaeg ning kindlasti tähendab see, et rongides on senisest rohkem ruumi,“ sõnab Elroni müügi- ja arendusjuht.

Kas aga praegu saab kindel olla, et Rail Balticu liin üldse ehitatakse? Ministeeriumi esindaja sõnul pole mingit põhjust arvata, et ehitus edasi lükkuks või raudtee ehitamata jääks. „Rail Balticuga jätkamist toetavad nii Eesti kui ka teiste Balti riikide valitsuste ja parlamentide otsused ning Euroopa Komisjoni seisukohad Rail Balticu rajamise osas. Majandusminister Kadri Simson kohtus ka möödunud nädalal koos Läti ja Leedu kolleegidega Euroopa Komisjoni transpordivoliniku Violeta Bulciga, kes kinnitas, et Rail Balticu projekt on jätkuvalt Euroopale prioriteetne. Kui Rail Baltic saab Euroopast oodatud toetuse, võivad Eesti inimesed juba 2026. aastal teha esimesed reisid uuel raudteel,“ märgib Mihkel Loide. Eeldatavalt pääseks siis rongiga Tallinnast Pärnusse 45 minutiga.

-------------------------

Rongihuviliste ühissõit

Facebooki grupi Rongihuvilised liikmed plaanivad 8. detsembril teha viimase rongiga ühissõidu hommikul Pärnusse ja õhtul viimase rongiga tagasi Tallinna. Juba praegu on end üritusel osalema märkinud 160 inimest, huvitatuid on lisaks 970.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee