Kommentaar

Mart Soidro | Asendustegevusest riigikogus (1)

Mart Soidro, literaat, 8. november 2018, 18:35
Foto: TH
Päev enne USA vahevalimisi moodustas Peeter Ernits riigikogus Donald Trumpi toetusrühma.

„Täna pärast täiskogu istungi lõppu toimub siin istungisaalis president Trumpi toetusrühma asutamiskoosolek, kokkukutsuja on Peeter Ernits,” teatas riigikogu esimees Eiki Nestor esmaspäevasel riigikogu täiskogu istungil.

Trumpi toetavad peale fraktsiooni mittekuuluva Ernitsa veel seitse EKRE fraktsiooni liiget. Kas toetusrühma auesimeheks valiti Arnold Rüütel, kes 30 aastat tagasi kutsus USA kongresmene üles mitte sekkuma Eesti NSV siseasjadesse, pole esialgu teada.

Riigikogus on nüüd 82 toetusrühma ja Peeter Ernits on peale Trumpi ka mesilaste toetusrühma esimees. Nalja peab ju saama, näiteks pärast soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise voliniku Liisa Pakosta loobumist riigikogu mandaadist pääses Toompeale Tarmo Kruusimäe (tuntud ka Kojamehena), kes kuulub koos Terje Trei, Monika Haukanõmme, Olga Ivanova, Tiina Kangro, Helmen Küti, Oudekki Loone ja Barbi Pilvrega riigikogu naisteühendusse! Aga see pole veel kõik. Ahelsuitsetajana tuntust kogunud Kruusimäe lõi hiljuti riigikogus koos Madis Millingu ja Hardi Volmeriga Suitsuvaba Eesti Ühenduse. Lilleküla staadioni fännisektoris näemegi Jalgpallihaigla juhtfiguuri nüüd e-sigaretti tõmbamas. Miks mitte moodustada ka Kaine Peaga Toompeale Ühendus?

Toetusgruppe ja parlamendirühmi igale maitsele

Nägin kurja vaeva, et välja selgitada, kes rahvaasemikest millisesse gruppi või rühma kuulub. Riigikogu koduleheküljel on need küll kenasti kirjas, aga kuna keskmine rahvaasemik kuulub umbes viieteistkümnesse ühendusse ja kümnesse gruppi, siis võttis see isegi minul – kes iseenesest armastab suuri numbreid – silme eest kirjuks. Seetõttu ma väga ei imestanudki, kui Rainer Vakra jäi esmaspäevases „Ringvaates“ jänni ega osanud nimetada isegi pooli toetusgruppe, kuhu ta kuulub. Arvas hoopis, et kuulub mesilaste gruppi, mille liige ta veel eilse seisuga ei olnud.

Rühmi ja grupeeringuid on parlamendis kahte tüüpi: parlamendirühmad (kunagised sõprusrühmad), mis suhtlevad iseseisvate riikidega, ja toetusgrupid (näiteks kasakate, käsipalli, kosmose jms), mida võib iga riigikogu liige moodustada oma vaba tahte alusel ja piiranguteta. Nendesse kuulumine rahvaasemiku kaukasse lisaraha ei too ning väidetavalt on parlamendigruppide lähetuskuludeks mõeldud summa püsinud juba aastaid muutumatuna.

Riigikogus on 61 sõprusrühma, neist kõige populaarsem on Eesti-USA parlamendirühm, kuhu kuulub koguni 37 riigikogu liiget. Järgnevad Suurbritannia (24), Soome (23) ja Hiina (22). Oma poliitilistest vaadetest hoolimata on Hiina parlamendirühma kasulik kuuluda, sest Hiina on üks väheseid riike, kes teeb saadikutele täies mahus sõidu välja. Lauri Luik kuulub nii Hiina parlamendirühma kui ka Tiibeti toetusrühma ning Aivar Sõerd Hiina parlamendirühma ja Taiwani toetusrühma. Kellele meeldib kass, kellele koer, kellele mõlemad – mis selles ikka imelikku?

Kõige väiksem on Fidži parlamendirühm, kuhu kuuluvad Viktoria Ladõnskaja-Kubits ja Mart Nutt. Esialgu pole neil plaanis Fidžile sõita, nii et kaugemaleulatuvaid järeldusi pole mõtet teha. Ka Maroko parlamendirühma kuulub vaid kaks liiget – Peeter Ernits ja Erki Savisaar.

Riigikogu kõige suurem maadeavastaja on Terje Trei, kes kuulub 23 parlamendirühma. Järgnevad Aivar Sõerd (22), Toomas Kivimägi (20), Helmut Hallemaa (19) ja Kalle Palling (17).

Eesti-Moldova parlamendigruppi kuulub 17 rahvasaadikut, aga nende hulgas ei ole Marianne Mikkot, kes oli Euroopa Parlamendis Moldova delegatsiooni juht. Kulmu pani kergitama ka fakt, et igas pulmas pruudirolli ihkav Jaanus Karilaid ei kuulu ühessegi parlamendirühma. Aga eks valgeid vareseid ole teisigi.

Kokkuvõttes: maailmas on ligi 200 riiki ja riigikogus on 101 saadikut. Tulebki olla mobiilne. Küllap on see kõige odavam viis suhtlust arendada. Iseasi muidugi, kas kõige suurem koorem peab langema just Trei ja Hallemaa õlgadele.

Käib töö ja vile koos

Riigikogus on jalgpalli, käsipalli, jahinduse, jalgrattaga liiklemise, spordi- ja liikumisharrastuse ning tennise toetusrühmad. Viimasesse toetusgruppi ei kuulu millegipärast Valdo Randpere, nagu võinuks arvata. Küllap on ta siis tennist juba piisavalt toetanud. Toetusrühma esimehe koht ei ole tühi – valgepallurite eestkõneleja on Barbi Pilvre.

Pilk protokolli. Nagu arvata võiski, juhib seda edetabelit kodanikuühiskonna aktivist Artur Talvik, kes kuulub 28 toetusgruppi. Järgnevad Johannes Kert (24), Lauri Luik (23), Kalle Palling (23), Monika Haukanõmm (22) ja taas Helmut Hallemaa (22). Pean oma häbiks tunnistama, et ei olnud enne selle ülevaate tegemist temast suurt midagi kuulnud. Aga seda enam teeb rõõmu, et riigikogu asendusliige ei istu käed rüpes, vaid kuulub 41 ühendusse ja parlamendirühma.

Valgast pärit geograaf võiks eeskujuks olla Urmas Kruusele, Jevgeni Ossinovskile, Urve Palole, Marko Pomerantsile, Katrin Tammemäele ja Vilja Toomastile, kes nokitsevad omaette ega kuulu ühessegi parlamendirühma ega toetusgruppi. Kui oma aega paremini planeerida, jõuab ka ühiskonnale kasulik olla.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee