Massitulistamine Thousand Oaksis.Foto: AP/Scanpix
Toimetas Kadi Raal, Greete Kõrvits 8. november 2018 11:00
Kolmapäeva õhtul California osariigi Thousand Oaksi linna meelelahutusasutuses toimunud massitulistamises sai surma 12 ja vigastada vähemalt 10 inimest. Tulistajaks oli 28aastane endine sõjaväelane David Ian Long.

Tulistamine toimus kohaliku aja järgi umbes kell 23.20 (Eesti aja järgi kell 9.20 täna hommikul - toim.) Borderline Bar and Grillis, kus samal ajal toimus tudengite kantrimuusika pidu, vahendavad uudistekanalid. Tulistamise hetkel võis meelelahutuskohas viibida mitusada inimest. 

Värsketel andmetel sai tulistamises surma vähemalt 11 baarikülastajat ja 29aastane politseinik. Lisaks sai vigastada vähemalt 10 inimest ning nende tervislik seisund on erinev.

Politsei kinnitas, et lisaks 12 ohvrile on hukkunud ka tulistaja. Tema motiiv ei ole selge. Tulistajaks oli 28aastane Ian David Long, kes elas tulistamispaiga lähedal. Mees oli sõjaväeveteran, aega teeninud USA merejalaväes. Tulistamisel kasutas ta seaduslikult ostetud 45kaliibrilist Glocki püstolit. Relvale pani ta külge pikendatud magasini, millesse mahub rohkem kuule.

New York Times kirjutab, et Long sooritas sündmuskohal enesetapu. Ta on korrakaitsjatele oma kummalise käitumisega varem silma jäänud, selle aasta aprillis leidis tema kodus aset intsident, mille järel suunas politsei temaga rääkima vaimse tervise eksperdid. Viimased tunnistasid ta endale ja teistele ohutuks, kui olid Longiga vestelnud tema sõjaväeteenistusest ning võimalikust posttraumaatilisest stressist - sõdurite seas sageliesinevast vaimsest probleemist.

Politsei usub, et Long ei valinud baari mingil personaalsel põhjusel ning et ta ei tundnud tõenäoliselt ühtki ürituse külastajat.

Ventura maakonna politseijaoskonna kapten Garo Kuredjian ütles pressikonverentsil, et politsei jõudis sündmuspaigale tulistamise ajal. 

Ühe sündmuskohal viibinud noormehe jutu järgi kasutas tulistaja suitsugranaati ja tegi seejärel vähemalt 20 lasku. Teine pealtnägija ütles uudistekanalile ABC7, et nägi, kuidas tulistaja enne baari sisenemist turvamehe juurde kõndis ja teda pähe tulistas. 

Meelelahutuskohas viibinud Matt Wennerstrom tundis oma sõnul püssilasud kohe ära ja purustas nende peale baaripukiga akna, vahendab uudisteportaal ABC13. "Tõmbasin nii palju inimesi, kui sain laua alla peitu ja kui laskude vahel pausi kuulsin, toimetasime võimalikult palju inimesi välja," kirjeldas noormees.  Tema purustatud akna kaudu pääses põgenema umbes 30 kuni 35 inimest. 

Üks hukkunutest oli korrakaitsja, 54aastane seersant Ron Helus, kes saabus sündmuspaigale esimeste seas ning jooksis tulistaja poole. Ta sai pihta mitme kuuliga ja suri sealsamas. Pisaraid tagasi hoidnud kohalik politseiülem ütles reporteritele, et seersant Helus suri kangelassurma.

LIVE Shooting in California, Thousand Oaks - Borderline Bar & Gril #golive #news #media #travel #talk #chat https://t.co/3ypzCurpeR

Thousand Oaks on suuruselt teine linn Ventura maakonnas ning asub umbes 64 kilomeetrit Los Angelese kesklinnast loodes. 

Kommentaarid  (19)

amokijooks 9. november 2018 02:33
pigem on prspommarite ettevalmistajatele lisandunud hullulausujad, kes saavad arvutis v muul moel vaimuhaige konksu otsa ja lõpetuseks amokki jooksma
Katrin Rauk 9. november 2018 00:02
Kas sellised asjad ei peaks olema keelatud? Miks selliseid tulistamiseid ära ei keelata, et neid ei toimuks??
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS