Jeff SessionsFoto: AP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 7. november 2018 21:49
USA justiitsminister Jeff Sessions astus ametist tagasi, vahendab ABC News. See kinnitab paar kuud tagasi levinud kuulujutte, et Trump kavatseb pärast 6. novembril toimunud vahevalimisi Sessionsist vabaneda.

Sessions lahkub ametist otsekohe ning teeb seda president Trumpi soovil. Ehkki presidendi ametaja eel ja algul oli Sessions Trumpi suur toetaja ning presidendi soosik, on president viimastel kuudel Sessionsit varjamatult kritiseerinud, öeldes muu hulgas: „Mul ei ole enam justiitsministrit. See on jube kurb.“

Trumpi põhiliseks pahameeleallikaks oli Sessionsi otsus mitte sekkuda eriprokurör Robert Muelleri uurimisse Trumpi presidendikampaania ja Vene võimude seostest. Ehkki juriidilises mõttes oli tegemist igati eetilise otsusega - presidendi hääleka toetaja sekkumine protsessi oleks jätnud väga halva mulje - oli president Sessionsis ilmselgelt pettunud. Seda hoolimata sellest, et poliitilistelt vaadetelt mehed üksteisest võib-olla nii väga ei erinenudki, käisid jutud, et Trump võttis Sessionsi taandumist Muelleri uurimisest lausa isikliku reetmisena.

Sessions oli paljude ameeriklaste silmis ebameeldiv kuju, kes viis ellu Trumpi valitsuse äärmiselt karmi ja vastuolulise immigratsioonipoliitika, mille käigus võeti riiki siseneda soovivatelt põgenikelt ära nende lapsed. Sessions ei vabandanud paljude kriitikute poolt julmaks tembeldatud praktika eest, vaid kinnitas, et see oligi mõeldud potentsiaalsete sisserändajate heidutamiseks ja peletamiseks.

Trump andis Twitteris teada, et esialgu vahetab Sessionsi välja justiitsministeeriumi personaliülem Matthew G. Whitaker. Kunagi tulevikus loodab Valge Maja leida ka uue ministrikandidaadi.