Maailm

ÜKS KUBERNER PUUDU! Georgia demokraat ei taha loobumist tunnistada (2)

Toimetas Greete Kõrvits, 8. november 2018 22:28
Demokraat Stacey Abrams keeldub kaotust tunnistamast ning loodab veel viimasele paarikümnele tuhandele hääleleFoto: AP/Scanpix
Teisipäeval toimunud USA vahevalimistel olid vabad 36 osariigi kuberneri ametikohad. Neljapäevaks on 35 osariiki uue juhi valinud, ent Georgias ähvardab valimistrall võib-olla jätkuda veel detsembrini.

Demokraat Stacey Abrams saavutas sügavalt punases osariigis küll hea tulemuse (USAs on punane vabariiklaste, sinine demokraatide värv), kuid jäi siiski väga napilt alla vabariiklasele Brian Kempile. Kemp kuulutas neljapäeval välja võidu ning kinnitas, et loobub kell 23.59 oma praegusest ametist Georgia riigisekretäri kohal. Ka Georgia praegune kuberner Nathan Deal tunnistas Kempi võitu.

Samal teemal

Georgia seaduste järgi peab selleks, et oleks üldse võimalik kubernerivalimiste võitja välja kuulutada, üks kandidaat saama vähemalt 50 protsenti häältest. Lisaks on vaja rohkem kui ühe protsendi suurust vahet kahe kandidaadi vahel, et vältida võimalust, et vastaspool saaks nõuda uut valimist, kuna vahe on liiga napp. Hetkel on Kempil 50,3 protsenti häältest, Abramsil 48,7 protsenti häältest. Ülejäänud protsent läks libertaarlaste partei kandidaadile Ted Metzile.

Abrams ootab enda sõnul absoluutselt kõigi häälte kokkulugemist. CBS Newsi andmeil võib lugemata hääli olla veel 20 000 ringis. Brian Kemp osutas, et isegi kui need kõik lähevad Abramsile, ei võida ta siiski. Abrams aga keeldub võitu loovutamast, väites, et kui ta saab veel 23 800 häält, on tulemused nii lähestikku, et seaduse järgi peab toimuma häälte ülelugemine. Kui ta peaks saama veel 25 700 häält, on ta tulemus aga piisav, et nõuda uusi kubernerivalimisi. Sellisel juhul ei pruugi uus kuberner tööle asuda enne kui alles detsembris.

Põhimõtteliselt loodab Abrams seega teha midagi sarnast nagu Al Gore Floridas 2000. aasta presidendivalimiste ajal, mil Gore nõudis häälte korduvlugemist. Abramsi võimalused selle õnnestumiseks on aga õige õhukesed.

Abrams ja Kemp valimisdebati ajal. Kahe kandidaadi vaated ei saaks veel erinevamad ollaFoto: AP/Scanpix

Kemp ja Abrams on üksteisest kardinaalselt erinevad. Vastuoluliste väljaütlemistega Kempi üle on palju nalja visatud. Valimisreklaamides on ta ähvardanud oma tütrega kohtama minevat poissi jahipüssiga (reklaami lõpus on kuulda noormehe karjeid ja püssilasku) ning lubanud illegaalseid immigrante oma autoga ise piiri äärde sõidutada. Olgu need siis naljaga pooleks reklaamid või mitte, ent Kempi käre suuvärk mõnedele meeldib. Tema loosunglauseks on: „Jep, ma tõesti ütlesin seda!“

Stacey Abrams on aga nautinud kuulsuste ja saatejuhtide lakkamatut toetust ning tähelepanu. Hoolimata sellest, et kunagi tudengipõlves põletas ta protestiüritusel osariigi lipu, näis tema fookus rahumeelsematel ning „igavamatel“ teemadel nagu tervishoid ja haridus talle samuti populaarsust toovat. Abrams lubas viia Georgia tulevikku, Kemp aga pigem hoida koduosariiki traditsioonilisel rajal. Abramsi tulemus sügavalt punases osariigis on üllatav omaette, ent tõenäosus, et temast saab esimene mustanahaline naine, kes Ühendriikides kuberneriametit peab, on väike.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee