Maailm

Poliitikaguru: valimiste tulemused maksavad Trumpile presidendikampaania ajal kätte (10)

Kadi Raal, 7. november 2018 15:03
Andreas KajuFoto: Jörgen Norkroos
USA vahevalimiste tulemused on halvad uudised teist ametiaega noolivale president Dondald Trumpile, arvab portaali Poliitikaguru toimetaja Andreas Kaju. 

Demokraadid võitsid suurelt esindajatekojas, kus said pärast kaheksat aastat tagasi enamuse. "Esindajatekoja enamusega võtavad demokraadid fookuse Trumpi lähikondsete raha ja vene/saudi seoste uurimise," toob Kaju esile. "Igasugu tunnistajaid hakkab kongressi vahet voorima ja Trumpi jaoks meediatsükkel muutub kriitilisemaks veel."

Samal teemal

Samas kaotasid demokraadid kohti senatis, kus säilib vabariiklaste enamus. Lisaks saadi juurde kolm kuni neli kohta. Seda, kas Trumpi algatusel viimastel nädalatel valijate mobiliseerimiseks rõhutud  immigratsiooniteema, räigete klippide näitamine ja karm retoorika tegelikult vabariiklastele kasu tõi, on Kaju sõnul keeruline öelda. 

Poliitikaekspert on veendunud, et vahevalimiste tulemused on 2020 presidendivalimiste vaates Trumpi jaoks halvad uudiseid, sest kaotati demokraatidele tagasi Kesk-Lääne tööstuskeskuste eeslinnad. 

Valimised tõid Kaju sõnul esile süveneva trendi, et vabariiklaste tugialad on maal, demokraatide omad linnades. Samuti leidis kinnitust, et nö kultuuriküsimused on määravad ning haridus on poliitilise eelistuse kujundamisel peamine. "Demokraadid võitsid sel korral bakalaureusekraadiga või haritumate seas 22 protsendilise vahega vabariiklasi, kes võitsid valge hariduseta mehe hääle taas."

Ekspert tõi esile ka valimisaktiivsuses suure kasvu. Kui neli aastat tagasi osales valimistel 83 miljonit inimest, siis seekord umbes 114 miljonit. 

Eesti jaoks ei muutu Kaju hinnangul nende valimiste järel suurt midagi. "Välispoliitika on nagunii presidendi pärusmaa ja senati ja kongressi välisasjade komiteed on nõrgenenud juba mitu valimistsüklit." 

Samal teemal

07.11.2018
Ekspert: kui valimised olid referendum Trumpile, siis tulemust sel polnud
07.11.2018
Ekspert: demokraadid teevad Trumpi elu keeruliseks, ilmselt hakatakse kontrollima tema maksuajalugu
07.11.2018
Naised ja vähemuste esindajad tegid USA vahevalimistel ajalugu
07.11.2018
ÕL USAs | Demokraadid võitsid lahinguid, kuid „sinise laine“ suur võit jäi tulemata