Maailm

Ekspert: demokraadid teevad Trumpi elu keeruliseks, ilmselt hakatakse kontrollima tema maksuajalugu (7)

Kadi Raal, 7. november 2018 12:05
Tallinna ülikooli rahvusvaheliste suhete lektor Matthew Crandall. Foto: Erakogu
USA president Donald Trumpi elu muutub keerulisemaks, sest vahevalimistel esindajatekojas enamuse võitnud demokraatidel on nüüd kergem tema poliitikat takistada, ütles Tallinna ülikooli rahvusvaheliste suhete lektor Matthew Crandall. 

Milline mõju võib järgmisele kahele aastal olla sellel, et demokraadid said üle aastate esindajatekojas enamuse, samas senatis on ülekaalus vabariiklased?

Samal teemal

Kindlasti on sel päris suur mõju. Kõigepealt suured seaduste muutmised, näiteks tervishoiu- või maksureformid. Neid on vabariiklastel nüüd peaaegu võimatu teha. Mõned olulised muudatused nad jõudsid teha, aga ma arvan, et kui neilt nüüd midagi tuleb, siis see on minimaalne. 

Kindlasti on demokraatidel nüüd suurem võimalus uurimisi korraldada, sest kommiteede esimeeste kohad on nende käes. Ilmselt nad ütlevad maksuametile, et soovivad näha Trumpi maksuajalugu. 

Päris palju siiski ei muutu. Näiteks kohtunike kinnitamine toimub ikka läbi senati. See on päris oluline, sest vabariiklased on viimase kahe aasta jooksul kohtuharule tugevat mõju avaldanud ja see jätkub järgmisel kahel aastal.

Kas vahevalimiste võitjateks võib pidada demokraate või vabariiklasi?

Mõlemad võitsid ja kaotasid.

Ma arvan, et suur sinine laine oli kindlasti pettumus. Paljudes kohtades, mis oleks võinud minna demokraatide kätte, jäi võit saamata. Samas täielik läbikukkumine see kindlasti ei olnud. Neil oli vaja võita esindajatekoda ja seda nad tegid.

Demokraatidel olid veel mõned päris suured võidud osariikides. See kindlasti mõjub tuleviku võimule ja annab neile osades piirkondades järgmiseks kümneks aastaks paremad šansid. 

Demokraatide puhul võib välja tuua veel seda, et osariigi taseme referendumitel saadi mitmeid liberaalseid võite. Näiteks mõned väga konservatiivsed osariigid laienesid tervishoiukindlustussüsteemile, mis oli enne osa Obamacare'ist. Kahes osariigis tõsteti miinimumpalgamäära, Michigan legaliseeris kanepi. 

Vabariiklastele oli kindlasti suur võit, et nad võitsid senatisse kohti juurde. Florida ja Ohio kubernerid kohad on ka väga suur saavutus, sest need on nii suured osariigid.

USA president Donald Trump. Foto: AFP/Scanpix

Väide, et need valimised olid referendum Trumpi kohta on nii ja naa. Tema hirmutaktika tundus pigem edukas, näiteks Floridas ja Idahos läks see päris hästi. Samas mõnedes kohtades see kaotas hääli. 

Mis olid nende valimiste suurimad üllatused?

Suuri üllatusi ei olnud. Me teadsime, et vabariiklased hoiavad senatit ja demokraadid ilmselt võidavad esindajatekoja. 

Mina arvasin, et demokraatide tulemus on natuke parem ja neil läheb kubernereidega paremini. See sinine laine oli pigem mini. 

Mida need valimised võiksid ütelda 2020. aasta valimiste kohta? 

Seda on raske öelda. Vabariiklastel on praegu pikaajaline ja nö sisseehitatud eelis. Näiteks valimisringkonnad on nende jaotatud ja see kindlasti hakkab mõjuma aastatel 2020 kuni 2030. 

Ma arvan, et vabariiklaste hea tulemus senatis tähendab, et demokraatidel on raskem seal ülekaalu saada. Esindajatekoja ja presidendi kohta on raske ennustada. Esindajatekoja võitmine on üldiselt kergem neil, kes on juba ametis. See šanss on pigem demokraatidel.

Maailm on nii heitlik ja keegi täpselt ei tea, milline on majanduslik olukord paari aasta pärast, kas kusagil toimub sõda või on mõni muu probleem. Ennustusi on raske teha. 

Samal teemal

07.10.2018
Poliitikaguru: valimiste tulemused maksavad Trumpile presidendikampaania ajal kätte
07.10.2018
Kreml: pärast valimisi on USA ja Venemaa suhete paranemine võimatu
07.10.2018
USA valimised: kanep legaliseeriti kolmes osariigis
07.10.2018
Naised ja vähemuste esindajad tegid USA vahevalimistel ajalugu