Maailm

ÕL USAs | Demokraadid võitsid lahinguid, kuid „sinise laine“ suur võit jäi tulemata (26)

Greete Kõrvits, 7. november 2018 06:30
Valimas käis küll ebatavaliselt palju inimesi, ent suurt võitu ei tulnud kummalegi pooleleFoto: AP/Scanpix
Michigani väikelinna algkooli ees käis õhtutundidel sagimine nagu oleks peagi algamas klassiõhtu. Rahvast vooris lakkamatult uksest sisse, ehkki päris järjekorda siiski ei tekkinud. Toimumas olid vahevalimised, mis tavaliselt ameeriklastes erilisi emotsioone ei tekita, kuid 2018. aastal on suuresti hinnanguks president Donald Trumpile. Kohaliku aja järgi hilisõhtul paistis aga, et hinnang jääb ebaselgeks.

Koolimaja koridoris tervitas sisenejaid suur Ühendriikide kaart, millele on kirjutatud truudusvanne riigilipule. „Ma vannun truudust Ameerika Ühendriikide lipule, vabariigile, mida ta sümboliseerib, ühele rahvale Jumala ees, lõhestamatule, mis annab vabaduse ja õigluse kõigile.“

Lõhestatud see rahvas siiski praegu on. Vahevalimised ergutasid valima palju suurema hulga rahvast kui muidu. Tänada tuleb selle eest presidenti, keda suur osa rahvast kas armastab või vihkab. Vahevalimisi nägid pooled võimalusena avaldada president Trumpile kas toetust või umbusaldust.

Valijaid tervitab kooli seinal truudusvanne Ameerika lipule Foto: Greete Kõrvits

Imelikud valimispiirkonnad, eelvalimised ja kanep

Michiganis tõmbasid valimised eriti tähelepanu, kuna osariik on üks neist, kus tulemusi oli väga raske ette ennustada. Seal valiti kuberneri - võitis demokraat Gretchen Whitmer - ka Kongressi liikmeid ja paljusid kohalikke ametnikke.

VÕIDURÕÕM: Michigani osariigi uueks kuberneriks valis rahvas demokraat Gretchen Whitmeri (47). Pildil seisab ta kahe tütre vahel. Foto: Reuters/Scanpix

Lisaks oli Michigani rahval otsustada rida huvitavaid ettepanekud: kanepi legaliseerimine, eelvalimistel osalemine ilma põhjust ette teatamata, kodaniku omal soovil ning valimispiirkondade moodustamine kodanike komitee poolt.

Michiganis, nagu suuremas osas USAs, kus viimane ettepanek ei ole veel läbi läinud, on probleeme sellega, et võimulolev partei „joonistab“ valimisringkonnad kaardile nõnda, et vastasparteid eelistavate valijate elurajoonid hekseldatakse oma partei valijate sekka laiali. Sellest patust ei ole päris puhas kumbki partei, ehkki konkreetselt Michiganis on selle harrastamiseks aastaid olnud võimalus vabariiklastel.

Kella 23 seisuga paistab, et kõik kolm ettepanekut läksid läbi. Vähemalt 21aastased michiganlased tohivad peagi omas kodus omaks tarbeks hoida kuni 280 grammi kanepit ning kasvatada kuni 12 taime. Teise kahe ettepaneku toetused juhivad niivõrd võimsa enamusega, et vastu hilist õhtut tundub võimatu, et neid enam miski muudaks.

Õhus olid jutud sellest, et presidenti võinuks ametist eemaldada. See vajaks lihtsat häälteenamust Kongressi esindajatekojas, kuid seejärel hääletaks selle üle senat, kus tarvis kaht kolmandikku poolthäältest. Demokraadid oleksid vajanud märkimisväärset võitu mõlemas, lisaks veel mõnede vabariiklaste toetust senatis.

Kuid paistab, et seda ei juhtu. Ennustatud n-ö sinist lainet (sinine on demokraatide värv, punane vabariiklaste) ei tule ja kella üheteistkümne paiku hilisõhtul on selge, et senat jääb vabariiklaste taktikepi järgi juhtida. 36 vabast kubernerikohast on vabariiklaste käes 19 ja demokraatide käes 16 (Georgia osariik esialgu kubernerivalimiste võitjat välja ei kuuluta). Tegemist ei ole tingimata kaotustega selles mõttes, et demokraatidel õnnestus endale napsata nii mõnigi enne vabariiklaste suure enamuse käes olnud koht.

Kell 23ks oli ABC Newsi hinnangul otsustatud ka esindajatekoja saatus, kus demokraadid haaravad esialgsete tulemuste põhjal nii kojas kui selle komiteedes enamuse.

Valimispohmell ja tüdimus

Mõned tunnid ajas tagasi. „Anna andeks, ma ei jõua õhtusöögiks koju,“ vabandab vanahärra Ron telefonis oma abikaasale. Ron töötab valimisjaoskonnas ning keegi teine pidi ta ühel hetkel välja vahetama. „Lihtsalt ei ilmunud välja!“ laiutab Ron käsi, osutades välisukse poole. „No näete ju seda rahvast! Kuidas ma siit lihtsalt koju lähen?“

Roni näolt peegeldub hirmus väsimus pikast päevast, võib-olla kogu valimistrallist. Ta tahab lihtsalt koju, naise maitsvat õhtusööki nautima. Ilmselt tunnevad omamoodi valimispohmelli mitmed ameeriklased. Pettunud on tõenäoliselt paljud. Nii need, kes lootsid sinist lainet, kui need, kes lootsid, et punane kalju selle põrmustab.

Samal teemal

07.10.2018
Ekspert: kui valimised olid referendum Trumpile, siis tulemust sel polnud
07.10.2018
Poliitikaguru: valimiste tulemused maksavad Trumpile presidendikampaania ajal kätte
07.10.2018
Kreml: pärast valimisi on USA ja Venemaa suhete paranemine võimatu
07.10.2018
Ekspert: demokraadid teevad Trumpi elu keeruliseks, ilmselt hakatakse kontrollima tema maksuajalugu