Eesti uudised

VIDEO | Reidi tee ehitusel leiti 630 suurtükimürsku 

Ohtuleht.ee, 6. november 2018, 20:08
Foto on illustreerivFoto: Martin Ahven
Reidi tee ehitusel leiti suur kogus sõjaaegset lõhkemoona.

"Aktuaalse kaamera" andmetel leiti Reidi tee alt 630 suurtükimürsku ja 19 käsigranaati, lisaks rohkem kui 3000 padrunit ja hülssi.

Halvas seisukorras laskemoon oli varustatud nii lõhkeaine kui sütikutega, kuid päästeamet tegi leiu kahjutuks.

Sõjaajaloolaste hinnangul on kõige tõenäolisemalt tegemist mõne Saksa õhutõrjepatarei positsioonil olnud laskemoona tagavaraga ja selliseid leide võib välja tulla veelgi.

Esimese väljakutse said demineerijad tee-ehitusele 11. septembril ning esimese päeva saak oli 290 õhutõrjemürsku ja 18 erinevat granaati.

Järgmine kõne tuli 1. novembril ja kuni esmaspäevani leidsid demineerijad tee-ehituselt veel 340 mürsku, ühe granaadi ning suure hulga padruneid ja hülsse.

"Tegemist on õhutõrje suurtükimürskudega, neljasentimeetrised, Saksa omad. Tulid nad kõik ühest kohast. Kõik mürsud, mis siit leitud, on olnud kastides või siis ühes kohas koos. On näha, et need ei ole relvast välja tulistatud, vaid pigem on see olnud nende lõhkekehade hoiukoht," ütles Põhja-Eesti pommigrupi juht Raido Taalmann.

Leiud tulid üllatusena ka sõjaajaloolastele.

"Tegemist oli ühe õhutõrjekahuri positsioonil oleva laskemoona tagavaraga või siis teiselt poolt, 1944. aastal, kui sakslased hakkasid Eestist taganema ja evakueerisid Tallinna sadamat. Ehk siis lihtsalt jäeti maha," kommenteeris Eesti Sõjamuuseumi teadur Siim Õismaa.

"Mürsud on sellises seisus, et iseenesest nad pauku ei tee, kui keegi ei torgi. Aga kui näppima minna, siis tõenäoliselt teevad, sest lõhkeaine on sees, sütikud on küljes ja võiks öelda, et aeg on teinud oma töö ja nad on üsna halvas seisus," seletas Taalmann.

"Selle kohta ütlen niimoodi, et eks ta tõesti väike ime on, aga eks see tuleb sellest, et tõenäoliselt ei ole õige koha peale juhtunud," kommenteeris Taalmann asjaolu, et veel ei ole ehitusel pauku käinud. "Nii et siiamaani on hästi läinud. Tõenäoliselt päris nende vaiade all päris pole lõhkekeha olnud."

Ehituskoha lähedal on ka majad. "Võib öelda, et kui see pauk siin käib, siis selle plahvatuse lööklaine tõenäoliselt sinna majadeni ei ulatu. Küll aga, kui üks mürsk peaks plahvatama, võib kild lennata küll majadeni ja ka aknast sisse," nentis Taalmann.

Samal teemal

29. juuli 2019, 14:53
DROONIVIDEO | Vaata, kaugel on Reidi tee ehitus
21. mai 2019, 16:38
ÕL VIDEO JA GALERII | Kõlvart valutab südant veokilaevade ja Reidi tee ummikute pärast

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee