Maailm

Ameeriklased hääletasid oma tuleviku üle (3)

Tõnis Erilaid, 7. november 2018 00:26
VALIMISKABIINE EI OLE: Ameerikas valitakse otse masinasse.Foto: AFP/Scanpix
Eilsed Ameerika Ühendriikide Kongressi valimised algasid idarannikult kell 13 Eesti aja järgi. 250 miljonist hääleõiguslikust kodanikust oli eelhääletusel käinud vaid iga seitsmes, ja nii polnudki mingi ime, et valimisjaoskondade juurde tekkisid mõnel pool järjekorrad, kirjutab Daily Telegraph. Ta ütleb: „Esialgu pole andmeid, et Venemaa või mõni teine riik oleks korraldanud valimissüsteemide vastu küberrünnakut.“

Mis, tõsi küll, ei tähenda, et USA julgeolekuorganisatsioonid poleks võtnud kasutusele ennetavaid meetmeid. Nende soovitusel sulges Facebook 30 ja Instagram 85 lehekülge, mida kahtlustati võltsteadete levitamises. Facebookis olid need prantsus- ja venekeelsed, Instagramis ingliskeelsed.

„USA ei talu välismaist sekkumist valimistesse, olgu selle taga siis Venemaa, Hiina, Iraan või mõne teine riik,“ teatasid julgeolekuorganisatsioonid oma ühisavalduses. „Oleme täheldanud, et ameeriklaste seas jätkatakse segaduse külvamist ja püütakse muuta valijate meelsust.“  

Valimisteks kulus hirmpalju raha

Ühendriikides vahetub neil valimistel 35 senaatorit ja kõik 435 Kongressi esindajatekoja liiget. 36 osariigis valitakse kubernere, samuti on arvukalt kohalike esindusorganite valimisi.  Kõik see nõuab muidugi palju raha – selleks, et  korraldada edukat kampaaniat. Demokraadid said ainuüksi esindajatekoja valimisteks annetajailt 649 miljonit dollarit, vabariiklased üle poole vähem – vaid 312 miljonit.

Kuigi peamine intriig on selles, kas demokraadid suudavad saavutada enamuse esindajatekojas, teavad tegelikult kõik ameeriklased, millest tegelikult jutt käib. Kas rahvas on president Trumpi tegevusega rahul või mitte ja kas demokraadid saavad alustada protsessi tema ametist tagandamiseks? Teisisõnu: ameeriklased hääletasid eile oma tuleviku üle. Kas Trumpiga või Trumpita.

 See, et presidendi Twitteri-säutse jälgib 55 miljonit inimest, ei tähenda veel midagi, sest küsitlused on näidanud tema üliväikest populaarsust. 

Poliitikaennustajad on öelnud, et demokraatid võidavad senisele lisaks 23, võimalik, et isegi 38 kohta, kuid Senati enda kätte saamisest jääb neil kaks kohta puudu. Tegelikult on ennustada võrdlemisi lihtne: traditsiooniliselt ongi vahevalimistel just esindajatekojas enamust omav partei vahetunud.

Valimisi võib segada muidugi see, et idarannikule lubati eilseks ägedat äikest. Mitmel pool mujal kipuvad valimisagarust aga vähendama lumesajud.

Täna hommikuks peaksid tulemused siiski teada olema.

JÄRJEKORD VENIB PIKAKS: Miamis ootavad valijad kärsitult jaoskonna ukse taga. Foto: AFP/Scanpix

Trumpi reklaam võeti telest maha 

Esimesena nimetas Trumpi meeskonna tellitud reklaami rassistlikuks ja keeldus seda eetrisse laskmast CNN. Talle järgnesid teisedki telekompaniid – isegi tavaliselt presidendi veidrustesse leebelt suhtuv Fox News.

Pooleminutiline reklaamvideo võrdleb praegu Mehhikost Ühendriikide piiri poole liikuvat mitmetuhandelist pagulasrühma Sacramentos kaks politseinikku tapnud mehhiklasega. Teda saadeti mitu korda USAst välja ja ta leidis ikka võimaluse, kuidas end tagasi nihverdada. „Ma tahan veel politseinikke tappa!“ kinnitab mehhiklane.

„Ameerika ei või alluda sellisele invasioonile. Migrandid tuleb peatada!“ ütleb Trump reklaamis ja väidab: „President Trump ja tema liitlased teevad kõik, et kaitsta meie piire ja perede rahulikku elu!“.

Enne kui pahameelt äratanud reklaam maha võeti, jõudis seda Facebookis jagatuna näha kuni viis miljonit inimest.

„Need telejaamad, kes reklaamist keelduvad, on selgelt näidanud, et nad seisavad illegaalsete migrantide kaitsel, selle asemel, et toetada legaalselt riiki tulnud seaduskuulekaid inimesi,“ kritiseeris kohe Trumpi 2020. aasta presidendivalimiste kampaaniat juhtiv Brad Parscale.