Maailm

VÕIGAS LEID: Iraagis ajas ISIS tuhanded ohvrid massihaudadesse (9)

Toimetas Greete Kõrvits, 6. november 2018 19:05
Sulaiman Peki linnas korraldavad üleskaevamistöid sõjaväelased ja kohalikud vabatahtlikudFoto: Reuters/Scanpix
Terrorirühmituse ISIS kuritegudest annavad aimu maa-alad, mille põgenevad kõrilõikajad maha on jätnud. BBC kirjutab, et Iraagis leitud massihaudades võib olla 6000-12 000 ohvrit, neist paljud on naised, lapsed ja eakad inimesed.

Pärast ISISe põgenemist on võimalik kokku lappida purunenud kodud ja logiseva infrastruktuuri, kuid mitte tuua tagasi neid, kelle elu terroristid võtsid. Viimasest annavad aimu hiljuti avastatud 202 massihauda Iraagis. ÜRO kogub surnute kohta andmeid, et nad tuvastada ning säilmed lähedastele tagastada. Säilib ka lootus, et ehk on võimalik kedagi mõrvade eest vastutusele võtta.

Samal teemal

ÜRO raporti andmeil võisid terroristid massihaudadesse ajada kuni 12 000 inimese surnukehad. 2014. aastal osa Iraagist hõivanud rühmitus hukkas igaühe ja tolle pere, kes nendega ühel meelel polnud. Praeguseks on ISIS Iraagis laiali aetud ja nad redutavad vaid mõnedel üksikutel maa-aladel.

Esialgsed tulemused näitavad, et massihaudades on nii naisi, lapsi, puudega inimesi, eakaid, välismaalasi kui ka Iraagi sõjaväe sõdureid. Prokurörid loodavad, et massihaudadest leitud säilmed aitavad luua tõendeid esitamaks süüdistusi sõjaroimades, inimsusevastaste kuritegudes, võib-olla isegi genotsiidis.

Raport paneb ka Iraagi valitsusele südamele, et ametnikud teeksid inimestele nende lähedaste otsimise lihtsamaks. Praegu peab kadunud pereliiget otsiv inimene esitama avaldusi viies erinevas asutuses ning puudub lihtne üleriigiline register kadunud inimeste nimede ja andmetega.

Samal teemal

27.08.2018
Hukkus ISISe liider Afganistanis
15.08.2018
Terrorirünnakus Kabuli huvikoolile hukkus 48 inimest, suures osas teismelised lapsed
31.05.2018
SURNUKS NÄLGINUTE ARVU EI TEA KEEGI: Jeemeni humanitaarkatastroof aina süveneb