Maailm

Miks valivad ameeriklased teisipäeviti? (4)

Tõnis Erilaid, Greete Kõrvits, 6. november 2018 15:13
Varahommikused valijad teisipäeval Columbuse linnasFoto: AP/Scanpix
Enamikus riikides on valimispäevad nädala lõpus, miks siis Ühendriikides peetakse kõik föderaalvalimised teisipäeval ja novembris?

Kuni 1845. aastani otsustas iga osariik ise, millal valimised korraldada. See otsustati ühtlustada ja november tundus kõige sobivam toonases agraarriigis: põllud olid juba koristatud ja suuremad külmad alles tulekul. Valimisjaoskonnad olid ju enamasti kaugel: sõideti hobustega või mindi jala ning mõnel hilisemal kuul oleksid külmakartlikud koju jäänud.

Tänapäeval peavad paljud ameeriklased teisipäeva ääretult tülikaks valimispäevaks. Enamik tööandjaid seks puhuks vaba päeva ei anna, kui ehk välja arvata sellised ettevõtted, millega on seotud tugevad ametiühingud, näiteks autotööstuses. Samuti ei ole vaba päeva ette nähtud (üli)koolist. Kõrgharidust omandab suur osa tudengeid aga oma kodukohast üsna kaugel. Eksisteerivad küll ka eelvalimised, ent tingimused neis osalemiseks varieeruvad osariigiti. E-valimisi Ameerikas ei tunta.

Peamiselt noored ja tööeas valijad pooldavad seda, et valimispäev võiks olla laupäeval või isegi pühapäeval. Nüüdsel ajal, mil põhimõtteliselt igal täisealisel ameeriklasel on juhiload (ning kõik enam kirikus ei käi), ei ole argument, et kirikust ei jõua lähimasse valimisjaoskonda, kuigi pädev. Vähesed, kes on selle idee vastu, on kas pensionieas valijad, kelle jaoks pole tööpäeval kodunt välja minek ajalises mõttes probleemiks või ka poliitikud, kellel mureks, et noored valijad ei pruugi nende poolt häält anda. Pensioniealine valija on üldiselt teadagi ustav.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee