„Imearst“ ja tema ohver: Robert O. Young ning Dawn KaliFoto: NBC videokaader
Tõnis Erilaid 5. november 2018 19:55
Eestis sai Robert O. Young tuntuks 2009. aastal, kui ilmus tõlge raamatust „pH ime: tasakaalusta oma toitumist, paranda oma tervist“, mille kaasautor ta oli. Jutt oli kurikuulsast MMSi lahusest koos soovitusega juua ka vesinikülihapendit. Hiljem läks ta söögisooda-usku ja kinnitas, et see on tõhusaim kasvajate hävitaja. Tema ohvriks sai ka Dawn Kali, keda „imearst“ lubas rinnavähist terveks ravida.

Dawn Kalil avastati rinnavähk seitse-kaheksa aastat tagasi. Ta oli varem mõnda aega Youngi heaks töötanud ja paluski temalt abi. Läinud nädalal San Diego kohtus ütles ta, et Young lubas vähi parandada ilma lõikusteta ja keelas teda minemast ka kemoteraapiasse. Piisab, kui tarvitada söögisoodalahust, mis pidavat ravima 150 haigust.

„Ma uskusin teda ja maksin ravi eest tuhandeid dollareid,“ kinnitas Kali kohtus. Alles siis, kui vähk oli juba levinud luudesse, läks paanikas naine vähiarstide juurde. Nüüd ravitakse teda kõigi arstiteadusele tuttavate meetoditega, kuid ravi on jäänud hilja peale ja arstid kardavad, et Kali üle nelja aasta ei ela.

Kohtu hinnangul on selles süüdi Young, kes oma mesikeelsete lubadustega takistas Kalil õigel ajal abi otsimast. Reedesel kohtuistungil märkis prokurör, et Young hankis oma diplomi, makstes põrandaalustele tegelastele 1995. aastal. Kaitsja kinnitas aga, et diplomi ehtsus ei mänginud mingit rolli: Youngi juurde tulid peale Kali abi otsima sajad inimesed just sellepärast, et ta polnud ametlik arst, vaid nimetas end loodusravi praktiseerijaks. Ka Kali teadnud väga hästi selle ravi eripärasid, kirjutab San Diego Tribune.

Kohus määras, et Young peab maksma oma ohvrile kohe miljon dollarit, et too saaks käia vähiravil, ning 89,5 miljonit kahjutasu endiste ja tulevaste kannatuste eest, pluss veel karistusena 15 miljonit dollarit trahvi. Kõik kokku teeb 105 miljonit dollarit ehk umbes 92 miljonit eurot.

Tõsi, „imearstil“ võib tekkida suuri raskusi kahjutasu maksmisega. Ta on juba trellide taga, kuna kohus karistas teda nelja-aastase vangistusega selle eest, et ta tegutses arstina ilma asjakohase diplomita.

„Imearst“ ja tema ohver: Robert O. Young ning Dawn Kali Foto: NBC videokaader