Maailm

SÜÜDI?! 17 kuritegu, milles üks süüdistatav võib olla... Donald Trump? (5)

Toimetas Greete Kõrvits, 5. november 2018 18:22
President Trumpi kõned ei jäta kedagi külmaks, kuid kas teda saab lausa teiste kuritegudes süüdistada?Foto: EPA / Scanpix
USA president Donald Trumpi võib julgelt nimetada vastuoluliseks isikuks. Tema suhtes külmaks jääda on paljudel raske - ameeriklased on kas andunud fännid või tulivihased kriitikud. Polariseeriv kuju on paraku inspireerinud mitmeid vihakuritegusid, alles hiljuti saatis suur Trumpi austaja Cesar Sayoc mitmele tuntud Trumpi-vastasele tegelasele kirja teel lõhkeseadeldisi. ABC News pani kokku nimekirja 17 kuriteoga, mille toimepanijad õigustasid oma tegusid seoses Trumpi võidu, sõnade või poliitikaga.

Enamikel juhtudel olid kurjategijateks valgenahalised meesterahvad ning Trumpi pooldavad isikud. President ise on alati eitanud, et mõjub inimestele polariseerivalt või et tema sõnad võiksid viha õhutada. Ta on viidanud sellele, et endise presidendikandidaadi, sotsiaaldemokraat Bernie Sandersi fänn tulistas eelmisel aastal pesapalli mänginud vabariiklastest poliitikute pihta. Kuid erinevalt paljudest allpool mainitud juhtumitest, ei lausunud tulistaja kuriteo toimepanemise ajal kordagi Sandersi nime. Ta hukkus politsei kuuli läbi, seega ei saa me ka kunagi teada, kas ta oleks tagantjärele Sandersist rääkinud.

ABC News jättis nimekirjast kõrvale vandaalitsemised, juhtumid, kus ei esitatud süüdistusi ning juhtumid, kus võis küll tuvastada, et kurjategija võis olla Trumpi valija või fänn, ent kelle kuriteo eel, ajal ega järel tema tegu Trumpi mainides ei õigustatud.

1. 19. august, 2015

30aastane Steven Leader ja tema vend tunnistavad end süüdi kodutu mehe peksmises metallkangiga. Kodutu mees on mehhiklane. Leader sõnab politseile: „Donald Trumpil oli õigus, kõik need illegaalid tuleks välja saata.“ Kodutu mees riigis illegaalselt ei viibinud.

2. 5. detsember, 2015

Samal teemal

19aastane Nicholas Tavella ähvardab India päritolu kaastudengit, lubades talle ükskord kuuli pähe lasta. Noormehe advokaat ütleb kohtus tema kaitseks, et Tavellat innustas armastus kodumaa vastu, mitte vihkamine. „Donald Trump kandideerib presidendiks ja ütleb, et peame inimesi lähemalt uurima,“ räägib advokaat.

3. 28. aprill, 2016

61aastane John Martin Roos saadab internetis ähvardusi erinevatele valitsusametnikele, kirjutab, et tal on nimekiri neist, keda ta on valmis tapma. Nimekirjas on ka president Barack Obama. Roos muretseb, et vastased üritavad Trumpilt valimisvõitu petu teel ära napsata. Politsei leiab Roosi kodust arvukalt tulirelvi ja lõhkeaineid.

4. 3. juuni, 2016

54aastane Henry Slapnik läheb oma mustanahalistele naabritele noaga kallale. Politseile ütleb ta: „Küll Donald Trump nendega sotid selgeks teeb, teda nad kardavad!“

5. 16. august, 2016

32aastane Daniel Rowe näeb Olympia linnas tänaval valget naist ja mustanahalist meest suudlemas ning läheb neile noaga kallale. Politseile räägib ta, et on valge natsionalist, et tal on plaanis minna järgmisele Trumpi kampaaniaüritusele ning peksta läbi mustanahalisi ühiskonnaaktiviste.

6. 1. september, 2016

Bordentowni politseiülem Frank Nucera läheb kallale käeraudades mustanahalisele teismelisele. Mõni tund hiljem räägib ta kolleegidele, et Trump on valgete inimeste ainus lootus. Oma süüd ta ei tunnista ning ootab praegu kohtupäeva.

7. September, 2016

40aastane Mark Feigin kirjutab kuu aja jooksul korduvalt ähvardusi Los Angeleses asuva mošee Facebooki-lehele. Tema advokaat lausub kohtus, et mehe sõnad peegeldavad Donald Trumpi omi. „Hr Feigini kommentaarid viitasid väga tõsisele avalikkuses levinud murele, mis oli ka Trumpi kampaania, üldse 2016. aasta presidendivalimiste üks põhiteemasid: paljude USAs ja mujal maailmas toime pandud terroriaktide islamistlikud juured.“

8. 13. oktoober, 2016

9. 3. november, 2016

59aastane Florida mees David Howard ähvardab oma naabermaja maha põletada. Maja on hiljuti ostnud moslemiusku perekond. Kohtus sõnab Howard, et on juba aastaid moslemite suhtes negatiivselt meelestatud, kuid uued naabrid olid viimaseks piisaks karikasse. Ta viitab sellele, et ka Trump hoiatab moslemite eest.

10. 12. november, 2016

23aastane Jacob Holtzlander ründab Grand Rapidsi linnas Ida-Aafrika päritolu taksojuhti. Meest sõimates hõikab Holtzlander pealtnägijate sõnul mitu korda välja ka Trumpi nime.

11. 3. jaanuar, 2017

Neli noort mustanahalist Chicagos seovad kinni valgenahalise vaimse arengupeetusega mehe ning sunnivad teda ütlema „p****e Trump“ ja „p****e valged inimesed“.

12. 25. jaanuar, 2017

57aastane Robin Rhodes ründab hijab'i kandvat teenindajat JFK lennujaamas. Kui naisterahvas temalt küsib, mida ta valesti on teinud, vastab Rhodes: „Sina, mitte midagi... Aga p****e islam ja p****e see ISIS! Nüüd on Trump siin. Ta saab teist kõigist lahti!“

13. 19. veebruar, 2017

35aastane Gerald Wallace Miamist helistab kohalikku mošeesse ja ähvardab, et laseb nad kõik maha. Politseile tunnistab ta, et nägi uudisteklippi Donald Trumpist, kes väitis, et moslemid korraldasid Rootsis terrorirünnaku (ekslikult, midagi sellist tegelikult ei juhtunudki). Wallace pole aga moslemeid juba 11. septembri terrorirünnakutest saati usaldanud. Wallace on mustanahaline ameeriklane.

14. 23. veebruar, 2017

Kaks lähisuhtes meest sõidavad ratastega Key Westi tänavail, kui neist mopeedil mööduv 30aastane Brandon Davis neid homofoobse sõimuga üle valab ja ühele neist meelega otsa sõidab, ise karjudes: „Nüüd olete Trumpi maal!“

15. 3. mai, 2017

35aastane Alexander Jennes Downing räuskab tänaval jalutanud moslemiperekonna peale ja lubab, et „Donald Trump peatab teid“. Mida tegemast, ei ole täpsustatud, kuid politsei toimetab alkoholijoobes mehe jaoskonda.

16. August, 2018

68aastane Robert Chain Californiast helistab 12 korda ajalehe Boston Globe toimetusse ja ähvardab neid. Pärast esimeste tunnistuste andmist kohtus sõnab ta reporteritele: „Donald Trumpi valimine presidendiks päästis Ameerika.“

17. Oktoobri lõpp, 2018

Florida mees Cesar Sayoc saadab teadaolevalt vähemalt 15 kirjapommi tuntud poliitikutele, Trumpi kriitikutele ja CNN-ile. Sayoc elab kaubikus, mis on üleni täis kleebitud Donald Trumpi pilte, sekka ka mõningaid fotosid isikutest, kes talle ei meeldi. Nende nägudele on joonistatud suur märklaud. Oma Twitteri-kontol postitab Sayoc arvukalt ähvardusi demokraatliku partei esindajate aadressil, samuti fotomaterjali endast erinevatel Trumpi üritustel ja Trumpi pooldavaid sõnumeid.

Samal teemal

05.10.2018
Naeruvääristatud Trump vajab kaitset? Riigikogus loodi USA presidendi toetusrühm
31.09.2018
USA väärinfo ekspert: vaktsineerimisvastaste arvamus on tehislikult võimendatud
30.09.2018
USA juudid haavunud: sünagoogitulistamise ohvrite mälestuseks kõneles Jeesuse-usku rabi
26.09.2018
FBI tabas USA pommipakkide saatja, 56aastase Trumpi fänni