Eesti uudised

Lastepsühhiaater: unistuste vanemal on lapse jaoks alati aega (4)

Kristiina Tilk, 5. november 2018, 14:44
Lastepsühhiaater Piret Visnapuu-Bernadt.Foto: Martin Ahven
"Lapsed unistavad hästi lihtsalt ja lihtsatest asjadest. Nende unistuste pildis on ema ja isa, kes armastavad teineteist ja lapsi. See on asjade algus ja ots," ütleb lastepsühhiaater Piret Visnapuu-Bernadt. 

Lastepsühhiaater Piret Visnapuu-Bernadt.Foto: Martin Ahven

Visnapuu-Bernadt ütleb, et laste unistuste vanematel on rahulik meel ja hea tuju ning lapsed ei pea iial muretsema, kui teda hommikul äratama tullakse - ta võib olla kindel, et päev algab naeratusega. 

"Kui laps kogeb vanemate kindlat liitu, annab see võimaluse iseseisvuda, oma asju toimetada ise. Kui lapsel on üks vanem, siis sellel vanemal on keeruline ülesanne luua lapsele kindel tunne, et põlvkondade vahel on vahe," tõdeb Visnapuu-Bernadt. 

Tema sõnul unistavad lapsed üsna lihtsast elust ning vanematel on seda tegelikult väga lihtne pakkuda. 

"Unistuste elus on suhteliselt aeglane elu. Unistuste vanematel on lapse jaoks alati aega. Nad teavad sündmusi, lapse esinemisi ja lähevad kohale. Nad on kohal, kui lapsel on nohu ja köha," sõnab Visnapuu-Bernadt.

Unistuste pere juurde kuulub ka kodu. Koht, millest on saanud pere üks kindel osa. 

"Kodus on õige lõhn. Kodu on justkui kogum aistinguid. Seal on õiged varjud ja valgused. Seal on asjad, mida on raske kirjeldada, kuid mis annavad turvatunde. Unistuste peres ei saa hirm uksest sisse astuda. Seal tehakse plaane ning need plaanid saavad teoks," kirjeldab Visnapuu-Bernadt laste lihtsaid soove. 

Visnapuu-Bernadti sõnul ei ole laste unistuste pere elu alati vaid puhas rõõm. Laps on valmis kogema, et elus tuleb ette raskusi ning väga valusaid aegu, kuid määravaks saab siin siiski vanemate suhte tugevus.

Unistuste peres on korduvad sündmused: sünnipäevad, pühad perepeod. Sündmused, mis ei olene sellest, kas keegi on kaine või purjus. Unistuste perel on laiem ring - onud, tädid ja vanavanemad, kellega käiakse läbi, kes ei kao ära. 

"Lõpuks lapse mälestustes sulab see kokku millekski, mis on tore. Õnneks on meil väga palju lapsi, kelle elus see kõik nii on," lisab Visnapuu-Bernadt.

Samal teemal

5. november 2018, 14:45
Anni ja Tomi Rahula: defineerisime end perekonnana juba enne lapse sündi
5. november 2018, 12:31
Mari Lill: kevadises vihmas lõhnavad paplid meenutavad mulle mu isa

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee