Maailm

Kümned hukkunud: Itaaliat räsivad tormid ei näita vaibumise märke  (1)

Tõnis Erilaid, 4. november 2018 21:19
Katastroof: Välkkiirelt maja üle ujutanud vesi viis selles Casteldaccia majas üheksalt inimeselt elu.Foto: AFP/Scanpix
Pühapäeval teatati vähemalt 12 inimese hukkumisest Sitsiilias. Üheksa neist, sealhulgas ühe-, kolme- ja 15aastased lapsed hukkusid laupäeva öösel Palermo lähedal Casteldaccias, kui Milcia jõgi tulvas üle kallaste ja tungis majja, kuhu olid kogunenud pidutsema kahe perekonna liikmed. Ühe pere isa koos kahe lapsega olid sel hetkel väljas ja pääsesid eluga, kuigi isa koos lastega pidi vee eest pääsemiseks välgukiirusel puu otsa ronima. 

Varem on teatatud 17–20 inimese hukkumisest Itaalia mandriosas, kus torm rebis maast tuhandeid hektareid metsa ja jättis kümned tuhanded majapidamised elektrita. Ilmaennustus lubab paduvihmade ja tormi jätkumist mõnes Itaalia piirkonnas ka sel nädalal.

Itaalia ilmateenistuse teatel pole nii vastikut ilma poolsaarel nähtud vähemalt poole sajandi jooksul. „Paduvihm ja marutuul ei ole jätnud puutumata ühtegi maakonda,“ kinnitas uudisteagentuuridele Itaalia päästeteenistuse juht Roberto Giarola. Kuus maakonda Venetost Sitsiilia ja Sardiiniani on endiselt kuulutatud kõrge ohuga piirkonniks.

Sitsiilia üleujutusis on peale Casteldaccias hukkunud laste, neist kahe ema, vanavanemate ja lähisugulaste surma saanud veel vähemalt kolm inimest, kes jäid autodes maanteel tormi kätte. Juba varem tuli maalihete tõttu saarel maanteid sulgeda ja lapsi hoiatati kooli minemast. 

„Õhtul kella poole üheteistkümne ajal hakkasid koerad järsku haukuma ja ma saatsin abikaasa vaatama, mis õues toimub. Niipea, kui ta ukse avas, tulvas vesi tuppa,“ räägib Casteldaccia elanik BBC uudisteportaalile üleujutuse algusest. Linnapea Giovanni Di Giacinto imestab: „Milicia on väga väike jõgi, temast pole kunagi ohtu olnud ja sel laupäeval ei sadanudki ju kuigi palju!“

Nädala kestnud vihmade ja rajutuulte ajal kannatas enim Veneetsia, kus tõusuvesi saavutas viimase kümne aasta kõrgeima taseme. Üleujutatud Püha Markuse basiilika põrand sai tugevalt kahjustada. 

Tormituul: Vali tuul murdis känkrasse isegi kõrgepingeliini masti.Foto: EPA/Scanpix

Veneto Viiulisalu kaotas tuhandeid puid

Linna ümbritsevas Veneto maakonnas hinnatakse tormikahjude suuruseks vähemalt miljard eurot. 300 000 puud langesid marutuulte käes Veneto hinnalisimas metsas, nõndanimetatud Viiulisalus, kust pärineb kõige hinnalisemate viiulite tootmiseks vajalik puit. Firenze kuulsates Boboli aedades kisti küpresse koos juurtega maast, kuid nüüd on aiad taas külastajatele avatud. „Me olime siin viiendat päeva telefonita ja elektrita ning mis kõige hullem – maalihe lõikas läbi meid muu Itaaliaga ühendava maantee,“ kurtis Belluno piirkonnas lõksu jäänud Pralongo küla elanik päästeteenistuse vahendusel ajakirjanikele. Belluno kant Veneto maakonna põhjaosas on kõikjal kannatanud mudavoolude ja maalihete all, mis lõikavad läbi maanteid ja katkestasid korraks ka raudteeühenduse. Itaalia rahandusministeeriumi teatel vabastatakse tormis enim kannatanud piirkonnad maksude tasumisest, et anda nende ülesehitamiseks paremad võimalused.

Sardiinia lähedal San Pietro saarel sai reede pärastlõunal välgulöögist surma sakslanna. Ta oli koos abikaasa ja pojaga rattasõidul, kui teda tabas välgulöök, mis paiskas ta mitme meetri kaugusele.

Torm jõudis ka pealinna Rooma, kus vesi ujutas üle mitu tänavat ja sulgeda tuli metroojaamu. Genua lähedal kuurortlinnas Portofinos hävisid tormi käes sealses sadamas seisnud hinnalised jahid ja mootorpaadid, linn lõigati suurest maast ära ja sinna pääses vaid meritsi.

Itaaliat on tormid ja üleujutused tänavu räsinud ka varem. Näiteks nõudis augustis Kalaabriat tabanud paduvihm 11 inimese elu. Sitsiilia põllumehed kaotasid saart 19. oktoobril tabanud tormi ajal suure osa tsitruseliste saagist. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee