Seisukoht

Seisukoht | Ravime ise oma hambad (3)

Arvo Uustalu, ajakirjanik, 4. november 2018, 16:48
Foto: TIINA KÕRTSINI
Omaaegsel Suurel Kodumaal ringles anekdoot välismaal dentisti juurde sattunud patsiendist, kelle käest küsiti, kas ta ravis ise oma hambaid. Viimast on teinud ka legendaarne mister Bean.

Tänapäeval saab netiavarustest osta hambaravikomplekti, millega võib ise soodsalt auke plombeerida. Kuuldavasti leidub meil ka hambatohtreid, kel pole vastavat haridust. Viimast „Suud puhtaks“ osa jälgides tabasin end mõttelt, et ehk olekski suuremal osal eestimaalastel mõistlikum ise endil hambaid ravida. Ja silmahamba võiks suust välja kaksata ka tugevamate kätega naabrimees. Paremal juhul saab vaesem tallinlane oma kikud ravitud hambaarst Dmitri juures, kellel keelati Soomes vastav tegevus ära.

Eestis ravitakse ametlikult aastas vaid miljon hammast. Ehk siis ülejäänud kümned miljonid mädanevad kikud ravitakse kas siis ise või käiakse ringi tühja suuga. Esialgu on tõenäolisem muidugi see viimane variant.

Hambutute inimeste nägemine on igapäevane asi ja selle peale hammastega inimene isegi enam ei võpata. Küll aga paneb õudusest võpatama telesaates sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsleri Maris Jesse kõlanud arvamus, et eestlaste hambad on sellepärast läbi, et mõni protsent neist ei pese neid kaugeltki iga päev. Ehk siis, tädi Maalil on suus vaid neli hammast, sest tema naabrimees onu Aadu peseb oma hõredalt asetsevaid kikusid harvemini kui kaks korda päevas. Hambutusprobleemi lahendus on kohati ehk valuline, kuid samas ka kuratlikult lihtne: ravime ise oma hambad.

3 KOMMENTAARI

m
millest hambaarst patsiendile ei räägi 4. november 2018, 22:54
Pildil on hambaarstide liidu poolt soovitatud hambapastaga pesust rikutud hambad! Enamus meil müüdavaid hambapastasid lõhub hambaid.
J
.... 4. november 2018, 18:15
Jah, mis teha kui hambaravi meil kallim kui kuld. Lihtsam ja odavan bussiga nädalaks Kiievisse sõita ja seal kõik hambad nädala, kahega korda teha. Ke...
(loe edasi)
Loe kõiki (3)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee