Põnevat ja kasulikku | Sisuturundus

3 olulist põhjust, miks tarbijad eelistavad vabakanade mune 

Birgit Nurmela, loomakaitseorganisatsioon Nähtamatud Loomad, kanade heaolukampaania juht, 9. november 2018, 10:33
 Envato Elements
Kas hommikune omlett maitseb paremini, kui see on valmistatud vabalt ringi siblinud kana munast? Aina rohkem tarbijaid vastab sellele küsimusele kõhklemata jaatavalt. Kui varem sõltus enamike inimeste ostuotsus üksnes munakarbi hinnast, siis millistel kaalutlustel eelistavad paljud täna vabapidamisel kanade mune?

1. Vabakanade munade kasutamine on kasvav ülemaailmne trend

Paljud suured toidutootjad, jae- ja restoraniketid on viimastel aastatel teatanud, et loobuvad puurikanade munadest. “Vastutustundlik ettevõtlus” ei ole enam pelgalt sõnakõlks turundustekstis, vaid oluline osa kaasaegse ettevõtte väärtustest. Sellest tulenevalt eeldavad ka tarbijad, et poes müüdavate toodete puhul on loomade heaoluga arvestatud. Puurikanade munad on otsustanud minevikku jätta ka näiteks sellised toidutööstuse hiigelnimed nagu Nestlé ja Unilever. Samuti suurendab vabakanade munade osakaalu müügilettidel aina enam jaekette.

2. Tarbijad väärtustavad kvaliteetset toitu

Tänapäeval kasvatavad vähesed ise endale toitu ja saavad selle kvaliteedis vahetult veenduda. Seda enam on tarbijale sisseoste tehes oluline teada, et toit on värske ja kvaliteetne. Mitmed Eesti tippkokad, nagu Anni Arro ja Ants Uustalu, on öelnud, et kasutavad oma restoranides ja toitudes vaid vabalt peetavate kanade mune, sest kvaliteetne tooraine on neile oluline. Kanadel, kes näevad päikesevalgust, on kõrgem ka D-vitamiini sisaldus munades, mis meie laiuskraadil on kahtlemata oluline toitaineline boonus.

3. Loomade heaolu on tarbijatele tähtis

95% eestlastest peab farmiloomade heaolu oluliseks – seda üleeuroopalise Eurobaromeetri uuringu kohaselt. Vabapidamisel kanade elutingimused on tunduvalt paremad kui puurikanadel, mistõttu langeb paljude tarbijate valik esimeste kasuks. Puurikanad on sunnitud virelema mitmekümnekesi kitsastes traatpuurides, kus neil pole võimalik eriti liikudagi, rääkimata päevavalgusest või liigiomastest tegevustest. Seetõttu on puurides peetavad kanad stressis ja kurnatud.

Kuidas saada teada, kas tegemist on vabakana munaga?

Teadlik tarbija on harjunud poes siltidelt toodete koostist lugema – ja ka munade päritolu tuvastamine ei ole sugugi keerulisem. Iga kanamuna peal on tempel, mille esimese numbri järgi saab teada, millises pidamissüsteemis on kana elanud. Number 3 tähistab puurikanade mune, mis tuleks jätta ostmata. Numbrid 0 ja 1 tähistavad vabakanade mune ja number 2 õrrekanade mune.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee