Kräpp | Ajaviide

Alates 1. novembrist on elu Eestis pöördumatult muutunud.

KRÄPP: Pealinn kehtestas mittetallinlastele turismimaksu (80)

MAKS KOLÕVAN linnauudiste toimetaja, 3. november 2018 09:01
Pilt on illustratiivne.Foto: Madis Veltman
Mööda Tallinna-Tartu maanteed läheneb pealinnale Škoda, milles on neli inimest. Linna piiril peab mupo patrull selle kinni.

„Dokumendid!“ nõuab mupokas. Ta tuvastab ID-kaartide järgi isikud ja kontrollib rahvastikuregistrist nende elukohta. Selgub, et neljast inimesest on vaid üks ametlik tallinlane, ülejäänud elavad mujal.

„Sinuga on korras,“ lausub mupokas tallinlasele. Teised karjatab ta paarimees maantee äärde püstitatud tolliputkasse.

„Kauaks te pealinna jääte?“ uurib tolliametnik mittetallinlastelt.

„Ee... üheks päevaks,“ kokutab üks.

„Siis 20 eurot näo pealt,“ teatab ametnik ja ulatab luugist kolm kuupäevatempliga piletit. „Hoidke seda alles kuni Tallinnast lahkumiseni. Kui olete 24 tunni pärast veel linnas ega ole uut piletit soetanud, on trahv 2000 eurot. Tere tulemast Tallinna!“

Viimane kõlab nagu mõnitus.

Tõkkepuu tõuseb, Škoda ühe kohaliku ja kolme mittetallinlasega siseneb pealinna. Auto taha on juba kogunenud pikk järjekord.

Sa oled turist, sa ei ela siin

Täpselt samasugune kontroll toimub bussijaamas, lennuväljal, Balti jaamas ja sadamas. Mupo boss Aivar Toompere pahandab nn partisanide peale, kes üritavad jalgsi ja turismimaksu maksmata pealinna imbuda.

„Ei jää muud üle, kui Tallinnale müür ümber ehitada. Hansaajal oli see nii ja keegi ei pääsenud linna maksuta!“ põrutab mupo juht.

Linnapea Taavi Aasa arvates toob turismimaks Tallinnale kasu ega peleta kedagi eemale.

„Endine olukord oli absurdne,“ leiab linnapea. „Tallinna võis sõita näiteks mõni pärnakas, tunde vanalinnas jalutada ja õhtul koju tagasi pöörduda, raiskamata siin sentigi. Või tuli lõunaeestlane, piketeeris Toompea ees piirikaubanduse pärast ega käinud kohvikuski, vaid pugis kodust kaasa võetud võileibu. Nii ei saanud enam edasi minna.“

Aas märgib, et paljud pealinna külastanud mittetallinlased ei kulutanud siin eriti raha, küll aga tõid kaasa kuhjaga probleeme.

Isikliku autoga tulija paiskas õhku heitgaase ja lõhkus tänavakatet. Ja kui ta ka tõesti jala tuli, siis hingas ta tallinlaste eest värske õhu ära. Linnavalitsus pidi oma püsielanikke turismimaksuga kaitsma.“

Linnapea tunnistab, et loomulikult käivad paljud mittetallinlased, näiteks lähivaldadest, pealinnas tööl ja kulutavad siin arvestatavaid summasid. Nende puhul on lihtne lahendus – registreerigu end tallinlasteks.

„Privileeg pole mitte ainult Tallinnas elamine, vaid ka ainuüksi selles suurepärases linnas viibimine,“ jätkab Aas turismimaksu kaitsmist.

„20 eurot päeva eest Eesti parimas paigas pole sugugi palju. Nendel aga, kel on pealinna sageli asja, soovitan kindlasti kümne päeva pileti või kuukaardi osta – tuleb odavam.“

Provints annab vastulöögi

Tallinna lähivallad reageerisid pealinna turismimaksule jõuliselt ja lõid oma maksu, mis kehtib ainult tallinlastele.

„Kuidas koer külale, nõnda küla koerale,“ ütleb Rae vallavanem Mart Võrklaev. „Alates eilsest on kõik Tallinnast Rae valda suunduvad teed valve all, kõiki tulijaid kontrollitakse. Tallinna registreeritud inimene maksab sissesõidu või vallas 24 tunnise viibimise eest 20 eurot.“

Vallavanema sõnul on neil kõigi saabujate kontrolliks nii vähe tööjõudu, et ka tal endal tuleb kaheksa tundi päevas vahipostil seista.

„Aga tallinlastelt võetav turismimaks toob nii palju sisse, et saame varsti uusi inimesi palgata. Siis läheb kergemaks,“ loodab Võrklaev.

Saku vallavanem Marti Rehemaa ütleb, et vald saab bussi ja autoga sõitjate kõrval palju kasu ka rongi eelistavatest tallinlastest.

„Eks taha ju tallinlanegi vahel lõuna poole reisida. Seal elab tal sõpru-sugulasi, mõni käib aga muid asju ajamas,“ seletab Rehemaa. „Paljud teevad seda rongiga, Sakus aga tuleb rongi peale meie kontroll. Igalt tallinlaselt küsime 15 eurot, kes maksta ei taha, selle tõstame rongilt maha.“