Eesti uudised

Head lapsed kasvavad vitsata: paljudel Eesti vanematel puudub oskus lapsi peksuta kasvatada

Liina Hallik, 2. november 2018 22:00

42 KOMMENTAARI

e
ema nutt/ 4. november 2018 14:36
NL ajal koolis on õpetajad mul juukseid peast sikutanud ja käega vastu vahtimist andnud ja ma ei meenuta neid üldse halvasti, sest anti asja eest, kui reflektori varguselt bussi küljest kinni püüti ja kodu toodi, siis ema peale bussijuhi lahkumist ainult nuttis ja see oli ikka päris karm- peksasaamine oleks kergem karistus olnud Ema pisar päästis mind ilmselt edaspidistest jamadest. Isa vist ei saanud sellest kunagi teada. Üks teine karistusmeetod oli nurgas seismine kuni vabanduse palumiseni- ükskord jäingi sinna seisma, kuna omal süüd ei näinud- väga kaua seisin- kõik läksid magama ja ma jäi
m
monsa/ 4. november 2018 03:02
tutistanud olen. siis kui tabasin lapse looma halvasti kohtlemas. peksa pole aga keegi saand. 4 last. peks oleks vale.
e
ema/ 3. november 2018 22:12
Kuidas peaks käituma siis kui teismeline laps otsustab ema füüsiliselt rünnata? Kas tõesti lasta endal juuksed peast ära kiskuda või nägu küüntega veriseks kraapida? Ehk on siiski õigem võtta tarvitusele füüsilise karistamise võtted?
r
Rait / 3. november 2018 19:26
Sellega dikteeritakse oma lollust ja musterid siin ilmas
g
gdfsda ma ise ka loll.../ 3. november 2018 19:14
m
mx35/ 3. november 2018 19:12
Sisuliselt on inimene loom ...imetaja .. kõigesööja .. kollektiivne... kas kitseema teeb oma valesti käituvale tallele .. mök mök.. või paneb sarvega... Kas koeraema kutsika ülemeelikuse peale haugub .. klähvib .. või teeb korraks "naks-naks".. Kas ema kass oma pojale nurrub ja näub kui ta midagi valesti teeb... ei .. poeg saab käpaga.. seda valusamalt mida valemini tegi... On siis inimene loomast erinv ??
m
mmm/ 3. november 2018 16:21
Need lapsed, kes kodus peksa saavad, nendega on koolis kõige keerulisem. Kuna nad alluvad ainult peksule, siis koolis pole võimalik neid disiplineerida. Rääkides irvitavad näkku ja näitavad keskmist sõrme ja saadavad p.r.s.e.
j
Jaanusele/ 3. november 2018 14:29
Jah. Täitsa nõus. Head lapsed kasvavadki ilma vitsata. Kes head last nüpeldama kukub on ise hea keretäie ära teeninud! Kuid on ka halbu, pätipoisse, sulipoisse ning muidu igasugu kraadesid. Need kasvavad jälle inimesteks vitsahirmus või karistuse kartuses. Kõike ei saa ühte patta panna. Sama täiskasvanutega, aga parem mokk maas. mis ma omale ikka kriban.....

g
gdfsda/ 3. november 2018 11:05
a
Aga/ 3. november 2018 10:36
Õigel ajal lapsega tegeleda, talle õigeid väärtusi õpetada ja ise eeskujuks olla, see on ju liiga keeruline ja pingutav?
S
./ 3. november 2018 10:34
Siin enamik inimesi ei ole ju suuremaks mõttetedgevuseks võimelised ja lapse kasvatamine nõuab ju aega ja viitsimist ka. Hoopis lihtsam ju lasta lapsel omapead kasvada ja kui asjad käest ja lapsel pahandused, siis paar hoopi ja läheb jälle endistviisi edasi.
j
Ja/ 3. november 2018 10:12
Ära unusta käeraudu, enne kui õpetust jagad.
k
Klistiira/ 3. november 2018 10:11
v
Väga uvitav/ 3. november 2018 10:09
Paluks lähemat selgitust, kuidas loom lapsi karistab! Kas peaks karistamiseks võtma mõne looma?
e
e. / 3. november 2018 10:07
Head lapsed kasvavad tõesti vitsata, halvad mitte. Ja kahjuks ütleb juba piibelgi, et inimese mõtted ja teod on kurjad juba maast madalast. Nii et paluks vitsaandmist mitte üle dramatiseerida ja õppida vahet tegema peksmisel ja asja pärast vitsasaamisel.
v
Vanaisa ja alkoholisõber/ 3. november 2018 10:07
Olen oma kõiki lapsi regulaarselt peksnud ja nad on mulle selle eest hiljem tänu avaldanud. Need õppetunnid jäävad kogu eluks meelde. Vahest praegugi, kui lapsed külla tulevad, saavad kõigepealt uksel maksahaagi. Aga nad teavad, kuidas vanematest lugu pidada.

e
ema/ 3. november 2018 09:32
Mina pole oma lapsele küll vitsa andnud ja siiamaani olen kõik sõnadega väljendanud aga ma ise olen oma lapsepõlves seda vitsa saanud nii et tolmas aga kas oli seda väärt ei pigem oli see nagu hirm millega lapsi kasvatati ja oma lapsi ma nii ei kasvata mitte kunagi,et peaksid kartma rääkida ja mõelda mis nüüd küll tuleb!
v
Vanaema/ 3. november 2018 09:12
Aga mida siin imestada - väga suurel hulgal noortest lapsevanematest on keskkoolgi lõpetamata. Mitte, et see laste kasvatamisel otseselt palju aitaks, aga natuke see olukorda ikka peegeldab. Kui teadmised või soov teadmisi hankida puudub, siis kasvatadki lapsi nii nagu kasvatati ennast. Argumendiks on - mina sain tappa ja kasvasin korralikuks inimeseks. Lapse ilma rihmata kasvatamiseks on aga vaja aega, oskusi ja armastust (mitte ahviarmastust) Kui noor naine lapseootele jääb, peaks lapsevanemate kool olema kohustuslik. Ja mitte ainult beebiga toimetulekuks, vaid vähemalt 7 aastaks ette.
v
vanaisa/ 3. november 2018 08:53
Tänu sellele, et sain vitsa, ei kasvanud minust pätt. Aitäh emmele. Ka loom karistab oma lapsi valuga. . .aga kui palju ja kuidas, see on juba teine teema.
m
Mädanik/ 3. november 2018 08:47
Nii võiks ka kiusu ja jonnivale vanaemale rihma anda.Purjus vanaisa koht oleks selle eest kaks nädalat kartsas istuda.Parim lahendus on muidugi nad maha jätta tugevama õigusega,las jonnivad uhkes üksinduses.
h
Huvitav küll/ 3. november 2018 07:40
Minu isa ei olnud alkoholik. Oli väga tark ja kahte kõrgharidust omav inimene. Ja kasutas küll minu suguse lontruse kasvatamisel püksirihma vahetevhel, kuna sõnadest kasu polnud. ;)
m
meie/ 3. november 2018 07:15
lapsel oli kyll vitsaraag kapi otsas..algul sai see tuppa toodud kindlal põhjusel..laps VALETAS...sai ka korra siuhti vastu sääri...edaspidi aitas sellest kui silmad vitsa poole tõstsid....senini ei valet ega inetusi..korralik inimene kasvas
w
Woodstock/ 3. november 2018 05:07
Puudub oskus toota nutiküürakaid, kellest ei saa mittemidagi ega mittekedagi? Selleeest toodab neid riik oma seadustega - ära löö last!
l
liberaalid ei saa pihta/ 3. november 2018 04:20
Mitte Eesti vanematel, vaid INIMKONNAL puudub oskus lapsi ilma vitsata kasvatada. Arvestage seda et igas riigis milles vitsad keelatud on iive negatiivne ja selleks rahvaarv päris nulli ei kaoks tuuakse sisse vitsaga kasvatatud inimesi välismaalt. Rahvastiku taastootmine põhines kogu inimkonna ajaloo vältel sellel et osa peresid on suured ja suured pered omakorda kasutasid karmi korda.

r
Realistlik/ 3. november 2018 02:27
Löömise õpib ta ilma sinu abitagi, hoovis ning tänavalgi selgeks. Ja ega sul ei olegi aega 24/7 tundi temaga tegeleda elu tahab elamist ning tööl tuleb käia, raha teenida. Ning pere on poolik ja isa rollist jääb puudu, sest too rügab Soomes ja käib vaid paar korda kuus kodus. Või on abielu juba lõhki läinud ning isa asemel on mingid vahelduva, hoolimatud elukaaslased.
K
???/ 3. november 2018 02:21
Kas pole utoopiline loota, et iga meie lapsevanem, ka väheharitud ning rängalt ületöötanud on esmaklassiline lastepsühholoog ning lausa "Makarenko"? Isegi õppinud ning eriharidusega pedagoogidki ei saa vahel omaenda omadegagi hakkama. Kahjuks tean juhuseid, kus pedagoogi enda pojast on kasvanud p ä t t ning kurjategija. Tütrest aga L##S.
a
Arno/ 3. november 2018 02:15
Ühtset retsepti ei ole. isegi ühes peres on lapsed väga erinevad. Kuigi neid kasvtatakse ühtemoodi. Mina näitks olin arglik, häbelik ning tagasihoidlik "Arno", minu vanem vend aga hulljulge, isepäine ja seiklushimuline "Toots", kes poleks suutnud pudeliskipaigal püsida. Seega - ühele piisab heast või karmist sõnastki, teisele jääb urvaplaastristki väheseks.
n
no/ 3. november 2018 01:31
Mida juttu! vahe on vahel et kas peks voi uks vaike vitsanihvakas. Lapsi ikka peksta ei tohiks aga hirmutamiseks vaike nihvakas kulub ikka ara
r
reku/ 3. november 2018 01:05
Kui vastupidise arvamusega kommentaarid kustutada, ei muuda veel asja paremaks. Pätistunud laste kasvuks on põhjus
a
Aadu/ 3. november 2018 00:53
Vabandust, jahtumine lugeda jahumine
a
Aadu/ 3. november 2018 00:49
Millegipärast kasvatusprobleemidest jahtumine tükati meenutab Nliidus Siberi jõgede teistpidi voolama panemist.
b
blond/ 3. november 2018 00:26
aru ma ei saa, lapsele, kes ennast kaitsta ei saa , võin peksa anda, aga täiskasvanule, kellele tahaks vastu pead anda, ma seda ei tee sest tema saab end kaitsta ja mina saan karistada ja siis peksangi last ja õigust jääb ülegi veel nagu enamustest kommidest lugeda võib

k
Kristiina/ 3. november 2018 00:08
Väga rõve teema sest armid on. Vanglat pooldan kui õigustab või raske juhus. See pole palju. Õpetada saab neid kel ainult mõtted tiirlevad..
k
Kristiina/ 3. november 2018 00:11
Ma sain traumeeritud viieselt käest lahti tõmbamine. Murdumine 7 aastat hiljem täiskasvanutega. Häbi on,et see nii käest läks vigastatud hinge tõttu kui olin teismeea lõpus.
p
Parask/ 2. november 2018 23:48
Õigel ajal tuleb ikka korralikult vitsa ja rihma anda, muidu pead varsti vanglasse pakke viima!
r
reku/ 2. november 2018 23:30
Aetakse jälle segi kaks asja. Peks ja karistus. Peksta ei tohi. Karistama aga vahel peab. Vitsaga vastu sääri andmine pole peks. Aga Tallinn ja teised linnad on täis neid karistamatuid lapsi, ja vastutasuks tõepoolest peksavad neid, kes neid ei karistanud.
k
Kurrr/ 2. november 2018 23:07
Kuidas on nii raske aru saada, et kõik saab alguse sinust endast, kui lapsevanemast? Kui sa ei tunne armastust oma vastsündinud imiku vastu, siis otsi abi. Küsi nõu, kui on raske beebiga alguses hakkama saada. Kuid hoia teda ja anna talle kindlustunne ja õpeta talle armastust ja mis on õige ja mis on vale. Väikelapsel pole ju elukogemusi, kuidas saaksid need tal olla? Kuid sinul, tema vanemal, ju on. Kui sa oma last temaga rääkimise asemel lööd, miks sa siis imestad, kui tema ka sind lööma hakkab, kui suuremaks ja tugevamaks kasvab? Kuid siis on juba hilja talle õpetusi jagama hakata.
a
agga/ 2. november 2018 22:54
Kes olete teie, et peate end ilmeksimatuteks ja õigust omavateks õpetada teisi kuidas peab? Ehk olete hoopis teie ebanormaalne vähemus?
k
2. november 2018 22:44
Kuidas sinul kohe näha? Kasvatasid kedagi suures või?
r
..../ 2. november 2018 22:44
räägin juba aastaid, meil on tarvis koolides sisse viisa kasvatueriala aine,kuidas need praeguse ajastu vanemad siis isetarkuriteks saavad saada, loogiline et õpetada,kõik ei saa ju kasvatusteadustesse minna.Kuna ajastu on hoopis teine olnud juba tükim aega, siis ka tuleb riigil koolidesse muudatused sisse viia ainetena.Kui näeme enda ümber päevast päeva tänavatel pinkidel, bussides, trammides ja neid oodates igal ajal juba purjalkil ja narkouimas kodanikke, kes räuskavad, kaklevad jne...peetakse normaaluseks, neid ei kutsuta korrale, siis kuidas kodudes lapsed saavad sõnakuulekaks.

u
Urrr/ 2. november 2018 22:27
Näha, et see vitsata kasvamine kohe mitte ei aita. Niivõrd palju on pätte ja pohhuistliku käituimisega noori kes ei austa kedagi. Õpetajad on nendejaoks rämps. Teevad mida tahavad. Kui häält tõstad süüdistavad sind löömises ja kinni lähed sina mitte nemad....
ä
äkki oleks/ 2. november 2018 22:24
aeg hakata laste kasvatamist õpetama