Trump alustas Iraani suhtes sanktsioonide taastamisega juba maikuus, tuleval esmaspäeval lähevad need aga täismahus käikuFoto: AP/Scanpix
Maailm
2. november 2018 18:47

Trump kehtestab Iraanile uuesti kõik tuumakokkuleppe-eelsed sanktsioonid (3)

Reedel kinnitas USA president Trump, et Ühendriigid taassätestavad Iraanile kõik enne 2015. aasta tuumakokkulepet kehtinud sanktsioonid. Kaheksa riiki said lisaaega, et lõpetada naftaäri Iraaniga.

USA lahkus tuumakokkuleppest selle aasta mais. Vabariiklaste partei, kelle eesotsas on praegu president Trump, on president Obama valitsusajal USA, Iraani, Prantsusmaa, Suurbritannia, Saksamaa, Hiina ja Venemaa vahel allkirjastatud kokkuleppe vastu olnud selle sõlmimisest peale. Nende silmis ei ole see Iraani suhtes piisavalt karm ning laseb Iraanil salamisi endiselt tuumaprogrammi arendada. Kokkuleppe suur kriitik on ka USA lähedane liitlane Iisrael, samuti on selle suhtes skeptilised olnud äripartnerid Saudi Araabia ning Araabia Ühendemiraadid. Iraan omab märkimisväärset mõjuvõimu nii Süüria kui Jeemeni kodusõjas, tekitades pingeid enda ja naabrite vahel.

Kokkulepe nägi ette Iraani tuumaprogrammi pea täielikku kärpimist, vastutasuks vähendatud sanktsioonid ja ärisuhete loomine Iraaniga.

Maikuus esitas USA Iraanile ka nimekirja nõudmistest, mille mittetäitmise korral lubas kõik senised sanktsioonid uuesti kehtima panna. Iraan ei ole neile reageerinud.

USA taaskehtestab täismahus sanktsioonid esmaspäeval, 5. novembril. ABC News vahendab, et kui välja arvata mõned üksikjuhtumid, puudutavad sanktsioonid ka teisi riike, kes impordivad Iraanist naftat ning ettevõtteid, kes n-ö mustas nimekirjas Iraani asutustega koostööd teevad. Neid Iraani asutusi ja kodanikke on 700 ringis.

USA välisminister Mike Pompeo sõnas, et otsekohestest sanktsioonidest on vabad kaheksa riiki, kuid ei täpsustanud esialgu, millised. Teised ametnikud avaldasid meediale hiljem, et kaheksa riigi seas on Itaalia, India, Jaapan ja Lõuna-Korea. Neile antakse pisut aega, et naftaäri Iraaniga täielikult lõpetada.