MITTE AINULT RAAMATUD: Meditsiiniteaduste lugemissaalis annab tudengitele nõu ja hoiab neil silma peal sõnatu valvur.Foto: Aldo Luud
Asso Ladva 2. november 2018 16:43
„Esimesel päeval oli väga palju külastajaid, peamiselt esmakursuslased, kes kerisid ennast kohe diivanite peale õppima,“ vahendab raamatukogu kommunikatsioonijuht Herdis Olmaru muljeid neljapäevast, mil Tartu Ülikooli raamatukogu pärast põhjalikku remonti taas tervikuna avatud.

Alates kevadest olid vahepealse etapina lahti teise korruse seminariruumid ja lugemisala, kuid kolmanda korruse lugemissaalid ja fonoteek jäid veel ehitajate valdusse. Raamatukogu direktori kohusetäitja Liisi Lembineni sõnul on nad väga rahul, sest lepingujärgne ehitustööde tähtaeg on alles järgmise aasta alguses. „Praegune ehitaja tegi ikka väga kiiresti,“ tunnustas ka Olmaru.

Varasemast lihtsurelikule suletud esimese korruse hoidlad on nüüd lugejatele avatud. Sinna saab kas niisama uudistama minna või siis arvuti abil eelnevalt välja luurata, millisel riiulil vajalik raamat seisab. Masinaga saab registreerida raamatu laenutuse ning tagasi tuua saab millal iganes, peaukse kõrval on tagastusautomaat. Raamatukogu ongi suundumas täieliku iseteeninduse poole, kuid vajadusel saab alati asjatundja appi kutsuda.

„Siin on peaaegu miljon raamatut,“ viitab Olmaru lõputuna näivatele riiulitega täidetud ruumidele. „Keegi veel siia ära eksinud ei ole ja tundub, et lugejad saavad iseseisvalt päris hästi hakkama.“

Kolmandalt korruselt leiab lisaks tavapärastele lugemissaalidele ja lesilatele isegi jõusaali. Olemas on omaette nurk, kus säästlikum tudeng saab nosida kaasa võetud toitu. Korda on tehtud ka individuaalkabiinid, mida on nüüd kokku 56.

Olmaru tunnistab, et tööd oleks majas veel vaja teha. Alailma läbi sadanud katus on preaguseks küll lapitud ja saanud uued katuseaknad, kuid tegelikult vajaks katus põhjalikku uuenduskuuri.

Tartu Ülikooli raamatukogu remont algas 2016. aasta kevadel, osaliselt pidi raamatukogu end avama sama aasta oktoobris ja 2017. aasta alguseks pidi remont lõppema. Esimene ehitaja YIT Ehitus laskis aga kõik tähtajad vastu taevast ning ülikool katkestas nendega lepingu. Remonttööd lõpetas AS Ehitustrust.