Maailm

Türgi ametnik: Khashoggi maised jäänused hävitati happevannis

Jamal Khashoggi leinav kihlatu: Washington loodab, et mehe jõhker mõrv unustatakse vaikselt ära! (2)

Toimetas Greete Kõrvits, 2. november 2018 16:23
Hatice Cengiz vannub, et ei luba oma mehe surma uurimises mingit kinnimätsimistFoto: Reuters/Scanpix
Türgi presidendi nõuniku sõnul on kõige tõenäolisem, et saudid lahustasid mõrvatud ajakirjanik Jamal Khashoggi surnukeha tükid happes. Seni on türklased olnud seisukohal, et dissident-ajakirjaniku maised jäänused maeti metsa alla. Ajakirjanikku leinav kihlatu aga alustas ajalehtede veergudel ristiretke mehe tapjate vastutusele võtmiseks.

Presidendi nõunik Yasin Aktay rääkis Türgi väljaandele Hürriyet, et surnukeha happes hävitamine on ainus loogiline järeldus, kuna saudid pidid Khashoggi tükeldatud jäänustest kuidagi ju vabanema.

Samal teemal

Kolmapäeval kinnitas Türgi riigiprokurör, et Khashoggi kägistati kodumaa saatkonnas Istanbulis surnuks. Seejärel mehe keha tükeldati. Ajakirjanik, kes elas eksiilis USAs ning tegi koostööd mitmete välismaa väljaannetega, oli Saudi Araabia kuningapere häälekas kriitik ning väljendas sageli arvamust, et Lääs ei tohiks lasta end pimestada Saudi pealtnäha uuendusmeelsel noorel kroonprintsil Mohammed bin Salmanil. Arvatakse, et kroonprints võibki olla mõrva tellija, kuid saudid - kes on oma versiooni Istanbulis toimunust korduvalt muutnud - jäävad endale kindlaks, et prints Mohammed ei ole kuidagi ajakirjaniku mõrva taga. Saudi Araabia võimude sõnul tahavad nad väga koostööd teha, et Khashoggi surma tagamaad välja selgitada. Paraku on nad seni korduvalt üritanud pigem Türgi uurijate tööd takistada.

2. novembril, täpselt kuu pärast ajakirjaniku surma, avaldas ajakirjaniku leinav kihlatu, türklanna Hatice Cengiz mitmes väljaandes artikli, milles kutsub maailma üles ebaõiglust märkama ja mehe surma eest vastutajaid karistama, samuti mehe maiseid jäänuseid lähedastele tagastama.

Ehkki ajakirjaniku surm oli vägivaldne ja ilge, kirjutab Cengiz, et on tähtis, et maailm mäletaks Jamal Khashoggit kui inimest, mitte lihtsalt tükeldatud surnukeha. „Mees, kes oli lahke, kannatlik, helde, kaastundlik ja armastav,“ kirjeldab Cengiz surnud tulevast, kellest tema abikaasa kunagi ei saanudki. Khashoggi oli tema kirjelduse järgi pigem tagasihoidlik, üksik hing. Ning uskus sellesse, et saudi rahvas peaks saama oma liidreid ise valida ja saama demokraatliku riigi.

Cengiz süüdistab Ameerika Ühendriike ning nimeliselt nende president Donald Trumpi selgrootuses. Kuna Saudi Araabia on oluline äripartner, ei julge USA Cengizi hinnangul suurt midagi peale näpu viibutamise teha ning lähtub pigem küünilisest omahuvist kui moraalsest õiglusest. Ta arvab, et Washington loodab, et kui konkreetseid samme edasi lükata, unustatakse surnud ajakirjanik aja jooksul lihtsalt ära. Kuid Cengiz vannub, et ei kavatse asja rahule jätta: „Siin ei saa olema mingisugust kinnimätsimist!“

Jamal Khashoggi Foto: Reuters/Scanpix

Samal teemal

31.09.2018
Türgi võimude ametlik järeldus: saudid tapsid Jamal Khashoggi kägistades
24.09.2018
Pompeo lubas seoses Khashoggi mõrvaga tühistada mõnede Saudi ametnike viisad
23.09.2018
USA ametnikud kohtuvad vaatamata kriitikale Saudi kroonprintsiga
22.09.2018
Välisministeerium: Saudi Araabia ei ole Eesti koostööpartner