Poliitika

Parlamendierakonnad ei taha oma valimisnimekirjade esinumbreid avaldada (12)

Marvel Riik, 2. november 2018 14:33
Igal erakond tuleb oma valimisnimekirjadega välja talle sobival ajal.Foto: LAURA OKS
Erakonnad peavad eelseisvate riigikogu valimistel tegema hulga otsuseid, mis paratamatult tekitavad liikmetes vastakaid tundeid. Muuhulgas tuleb otsustada, kellest saavad 12 valimisringkonna esinumbrid.

Valimisringkondade meistriliigaks nimetatakse Harju- ja Raplamaad, kuna seal läheb jagamisele kõige rohkem mandaate. Kui eelmistel valimistel andis ringkond riigikokku 14 istekohta, siis uutel valimistel võib see arv veelgi tõusta. Kuna aina rohkem Eesti kodanike on asunud elama Tallinna või selle lähiümbrusesse, mõtleb vabariigi valimiskomisjon üle vaadata mandaatide jagunemise. Täpsed numbrid selguvad detsembri alguses, kui president Kersti Kaljulaid on valimised välja kuulutanud.

Ega ükski erakond ei taha välja tuua, kas ja kui lõplikult on nende nimekirjad koos. Nimekirjasid hoitakse enda teada, et edendada sisedemokraatiat ja siis, kui aeg on küps, kasutada seda ära enda reklaamimiseks.

ERRi uudisteportaal on välja toonud, et Reformierakonnal on valimisringkondade esinumbrid paigas. Tallinna Haabersti, Põhja-Tallinna ja Kristiine linnaosas on eesotsas Siim Kallas, Haabersti, Põhja-Tallinna ja Kristiine linnaosas Kristen Michal, Mustamäe ja Nõmme linnaosas Urmas Paet, Harju- ja Raplamaal Kaja Kallas, Hiiu-, Lääne- ja Saaremaal Kalle Laanet, Järva- ja Viljandimaal Jürgen Ligi, Lääne-Virumaal Taavi Rõivas, Ida-Virumaal Eerik-Niiles Kross, Jõgeva- ja Tartumaal Urmas Kruuse, Tartus Urmas Klaas, Võru-, Valga- ja Põlvamaal Hanno Pevkur ja Pärnumaal Toomas Kivimägi.

Reformierakonna kommunikatsioonijuhi Kajar Kase sõnul on ERRis avaldatu spekulatsioon, sest nimekirjasid alles koostatakse. „Erakonna nimekirjatoimkond esitab oma soovitused, kus piirkonnas kandidaadid kandideerivad ja siis järgnevad meil sisevalimised,“ selgitas Kase. Reformierakonna lõplik nimekiri kinnitatakse erakonna üldkogul, mis toimub järgmise aasta jaanuaris.

Keskerakonna pressiesindaja Andre Hanimäe sõnul hakkab erakond valimisringkondade kandidaate ja nende esinumbreid järjest välja tooma. „Esimene kandidaatide üritus on laupäeval Saaremaa kaubamajas, kus tutvustatakse Saare-, Lääne- ja Hiiumaa esinumbrit ning kandidaate,“ ütles Hanimägi.

Sotsiaaldemokraatide juhti Jevgeni Ossinovskit on seostatud uutel valimistel Tallinna kesklinnaga, mille esinumbrina kandideeris ta eelmise aasta kohalikel valimistel, saades 1375 häält. Varsemalt on Ossinovski pürginud riigikokku Ida-Virumaal.

Sotside meediajuhi Andi Maimetsa sõnul selguvad valimisnimekirjad vahetult enne jõule. „Meie valimisnimekirjad lähevad lukku 16. detsembril, kui toimub sotside üldkogu,“ ütles Maimets.

EKRE esimees Mart Helme kandideeris 1992. aastal rohelistega Pärnumaal, 2003. aastal Eestimaa Rahvaliiduga Läänemaal, 2011. aastal üksikkandidaadina Tallinna Haabersti, Kristiine ja Põhja-Tallinna linnaosas ning viimastel riigikogu ja kohalike omavalitsuste valimistel EKREga uuesti Pärnumaal. Kuigi suvel levisid jutud, et Helme astub Harju- ja Raplamaal võitlusesse Kallase ja Ratasega, on sõnaline lubadus antud ikkagi Pärnumaale.

„Mitmes ringkonnas seisab EKRE valimisnimekirjade moodustamine alles ees,“ kommenteeris erakonna üldist olukorda EKRE fraktsiooni kommunikatsiooninõunik Holger Berg. „Erakonna juhatus kinnitab nimekirjad novembri keskpaigas.“

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder on kogu oma poliitilise karjääri kandideerinud riigikokku Kesk-Eestis ehk Järva- ja Viljandimaal. Nelja valimiste peale on ta keskmiselt saanud 3500 häält. ERRi uudistele on Seeder öelnud, et valimisnimekirjad kinnitatakse aasta lõpus.

Isamaa kommunikatsioonijuhi Riina Solmani sõnul on erakond teatud asjades kokkulepped saavutanud, kuid esialgu neid avalikkusega ei jagata.

Vabaerakonna esimees Kaul Nurm on riigikokku kandideerinud kahel puhul: 2003. aastal erakonna Isamaa ridades, kui ta sai Harju- ja Raplamaal 257 häält ega osutunud valituks, ja 2015. aastal Vabaerakonna ridades, kui ta sai Võru-, Valga- ja Põlvamaal 1315 häält ega osutunud riigikokku valituks.

„Nimekirjad on meil poole peal. Ja ega sellega kiire ka pole. Lõppude lõpuks tuleb nimekirjad üle anda alles jaanuari keskel,“ rääkis Nurm, kes loodab nimekirjadega siiski ühele poole saada veel selle aastanumbri sees. „Juhatuse lauale ei ole veel midagi tulnud ja kindlasti ei tule ka järgmise kolme nädala jooksul.“

Nurm ise plaanib kandideerida Kagu-Eestis. „See piirkond on mulle südamelähedane, sest mu juured on seal kandis. Ja eks ma seetõttu tunnen selle piirkonna probleeme hästi.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee