Maailm

GRU 100: Venemaa sõjaväeluure sipleb juubeliaastal skandaalides (14)

Allan Espenberg, 3. november 2018 08:30
PEAHOONE: Venemaa sõjaväeluure peahoone Moskvas. Foto: Reuters/Scanpix

Venemaa üks tuntumaid ja kurikuulsamaid eriteenistusi on sõjaväeluure GRU, kuid viimasel ajal on selle töötajaid (venelaste kõnepruugis luurajaid, lääne mõistes spioone) üha rohkem hakatud välisriikides kinni nabima ja süüdistama igasugustes kuritegudes. GRUd on järjest tabanud ebaõnnestumised ja sissekukkumised.

Venemaa välissõjaväeluureorgan on Venemaa Föderatsiooni relvajõudude kindralstaabi peavalitsus (Главное управление Генерального штаба Вооружённых Сил Российской Федерации). Selle nime sai ta alles 2010. aastal, mistõttu tuntakse seda asutust siiani pigem selle endise nime järgi – luure peavalitsus (Главное разведывательное управление, ГРУ). Eeskätt on tuntud selle lühend GRU, mida kasutatakse Vene sõjaväeluurest rääkides aktiivselt kõigis maailma keeltes ja millest on kujunenud praktiliselt populaarne bränd. Kui öeldakse GRU, siis teavad kõik, millest jutt käib, ehkki sellist asutust enam ei eksisteri.

Kuigi sõjaväeluure asutati juba tsaariajal, 1810. aastal, sai nüüdisaegne GRU alguse vahetult pärast bolševike riigipööret 1917. aasta lõpus. 5. novembril 1918. aastal pani Vene NFSV sõja- ja revolutsiooninõukogu paika välistaabi koosseisu. Seda kuupäeva loetakse GRU asutamisajaks. Seetõttu kuulutati 5. november 2000. aastal sõjaväeluurajate tähtsaimaks pidupäevaks (день военного разведчика). Nii lähebki juba  esmaspäeval suureks pidutsemiseks. Möödub ju siis 100 aastat GRU asutamisest.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

01.11.2018
Washington Post: peaksime spioonijahis eestlastest eeskuju võtma!
14.10.2018
Hollandi kaitseminister: me oleme Venemaaga kübersõjas
08.10.2018
Bellingcat: ka teine Skripalide mürgitaja on GRU töötaja
30.09.2018
Vene sõjaväeluure paljastaja: mind tahetakse nüüd süüdistada katses tappa president Putin!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee