Eesti uudised

Riigikohus tegi maksuvõlgade sissenõudmises suure muudatuse 

Kadi Raal, 2. november 2018 07:28
RIIGIKOHUSFoto: ALDO LUUD
Riigikohtu otsus muutis senist maksuvõlgade sissenõudmise korda, mille järgi maksuvõla sundtäitmine ehk võla väljanõudmine oli sisuliselt aegumatu.

Riigikohtu esimees Priit Pikamäe ning kohtunikud Peeter Jerofejev, Villu Kõve, Viive Ligi ja Ivo Pilving otsustasid 10. oktoobri määrusega, et täitemenetluse kohustus aegub, kui seda ei ole õnnestunud viie aasta jooksul lõpule viia, kirjutab Eesti Päevaleht.

Riigikohus tõdes, et samamoodi nagu aeguvad ka teised võlad ja pole mõtet maksuvõlglasi teisiti kohelda. 

Maksu- ja tolliameti (MTA) juriidilise osakonna valdkonnajuhi Airi Jansen-Uueda sõnul arvestas maksuhaldur seni maksuvõla sundtäitmise võimalusi sisuliselt aegumatutena. 

Riigikohtu otsus mõjutab tagasiulatuvalt kõiki neid kehtivaid maksunõudeid, mis on MTA poolt kohtutäiturile edastatud enne 2013. aasta 1. jaanuari. Kokku on selliseid maksunõudeid esialgse analüüsi alusel ligi 2500, neist üle 10 protsendi nõuetest puudutab ettevõtted ja ülejäänud eraisikuid.

Nõuete summa on 9,5 miljonit eurot, mis on valdavalt nö vanad võlad, mille sissenõudmine on ka varem hinnatud ebatõenäoliseks.

Muid nõuete sundtäitmisega seotud põhimõtteid riigikohtu lahend ei mõjutanud. "Praktika muutus ei mõjuta meie tänaseid sissenõudmismeetmeid liigselt," ütles Jansen-Uueda.