Eesti uudised

APTEEGISÕDA! Proviisorite ja ärimeeste tüli seab rahva tervise ohtu (9)

Juhan Haravee, 1. november 2018 21:20
RASKE VALIK: Armastatud Benu apteek kuulub hulgifirmale Tamro Eesti OÜ. Sellele ärile peab aga varsti rahva tervise huvides punkti panema. Või õnnestub siiski midagi välja mõelda?   Foto: Alar Truu

Üleminek uuele korrale, kus apteeke võivad omada vaid proviisorid, peab lõppema juba kahe aasta pärast. Kuid apteegiäris oma positsioone loovutama sunnitud suurettevõtjad ei jäta jonni. Rahvas on tsirkusest väsimas, peaasi, et kodulähedased rohupoed koos hädavajalike pillidega sootuks ära ei kaoks.      

2014–2015 alustatud apteegireformiga kaasnenud avalikes ja varjatud vaidlustes, mida on hakatud hellitavalt kutsuma apteegisõjaks, murravad vaenupooled siiani piike. Lihtsale patsiendile ja rohuostjale on aeg-ajalt hoogustuv, siis jälle ajuti vaibuv taplus jäänud pehmelt öeldes arusaamatuks. Seda seni, kuni ei hakka ajakirjanduses kostuma võimendatud hädakisa, et peagi pannakse teie kodulähedane rohupood kinni või et ravimihinnad teevad kohe-kohe üüratu hüppe, teadagi, mis suunas.

Eesti apteegikorraldus on viimase iseseisvusperioodi vältel teinud läbi mitmeid muudatusi. 1996. aastani, kui riigikogu kaotas omandipiirangud, võisid apteegid kuuluda ainult proviisoritele ehk Tartu ülikoolis vastava õppekava läbinud diplomeeritud rohuteadlastele. Eesti apteegiturg avanes ning apteeke võisid hakata proviisorite kõrval pidama teisedki ettevõtlikud inimesed, ja seda olenemata haridusest. Omandipiirangute kaotamisele järgnes apteegiäri hoogne õitseng: ravimite hulgimüüjad koondusid ja asutasid apteegiketid. Ravimiturul hakkasid ilma kujundama kaks-kolm suurt hulgimüüjat, kes olid samal ajal ka apteekide omanikud ja varustajad. Seni valdkonnas domineerinud proviisoritele selline ettevõtlusvabaduse moonutus mõistagi ei meeldinud, rääkimata alanud rahavõimu võidukäigust.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

22.10.2019
Võimuliit tõmbas viis aastat ette valmistatud apteegireformile viimasel hetkel pidurit
01.10.2019
TEEMA ON VÕÕRAS: üle poole Eesti inimestest ei oska apteegireformi kohta midagi arvata
01.11.2018
Kui haige ei pääse perearstile, lähebki EMO-sse
29.10.2018
55 apteeki sulgesid ajutiselt uksed, et uue ravimiseaduse vastu protestida

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee