Eesti uudised

Washington Post: peaksime spioonijahis eestlastest eeskuju võtma! (7)

Toimetas Greete Kõrvits, 1. november 2018 20:30
Riigireetur Deniss Metsavasi vahistamine - meedias spioonidest avalikult rääkimine on Eesti taktika, mida panevad nüüd tähele ka teisedFoto: KAPO videokaader
USA mainekas ajaleht kiidab eestlaste taktikat spioonide paljastamisel. Üks asi on nuhkide tabamine, ent Eesti võimude taktika kaasata spioonijahti ka meedia ning panna kollaborandid ja spioonid avalikku häbiposti ei olegi mujal läänemaailmas alati nii tavaline olnud. Nagu räägib Rahvusvaheliste suhete instituudi Venemaa-ekspert Mark Galeotti: „Eesti teeb antud teemal palju valjemat häält kui sellisest kaardil kärbsemusta suurusest riigist võiks oodata.“

Mis puudutab Vene spioone, on väikesel Balti riigil oma partneritele üks nõuanne: avaldage nende nimed ja siis laske neist kirjutada. Pärast Skripalide mürgitamiskatset Suurbritannias pööravad liitlased säärasele meetodile rohkem tähelepanu. Maailmameedia arutles mitte ainult selle üle, kes mürgitajad on, vaid kirjutas ka nende käikudest, taktikast ja taustast.

Samal teemal

Seni on paljud lääneriigid vahel peljanud spioonidest otse ja avalikult rääkida, sest kartsid diplomaatiliste suhete halvenemist. Isegi Vene välissõjaväeluure agentuur GRU oli kuni 2016. aastani läänemaailmas suhteliselt tundmatu nimi. Spioonide varjamine oma rahva eest ei ole aga, nagu riigid nüüd mõistavad, kuigi mõistlik. Targem on tegutseda avatud kaartidega ning kirjeldada ka spioonide töövõtteid.

Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimees Hannes Hanso sõnab WP-le üsna otsekoheselt: „Meil oli kõik see aeg õigus.“

Kuid Lääs ei peaks liiga enesekindlaks muutuma. Kui briti poliitik Bob Seely põlglikult sõnas, et Skripalide mürgitajate käpardlikkus jättis Putinist rumala mulje, raputab Eesti luure selle peale pead. Paar vahelejäänud spiooni on Venemaale suures plaanis vaid tühised etturid. GRU missioonid on üldiselt siiski edukad ja spioonimängu ongi venelased alati natuke nahaalselt ja robustselt mänginud. Info saavad nad kätte hoolimata sellest, et aeg-ajalt mõni kollaborant või spioon kinni nabitakse - need inimesed on vaid loomulik kadu. Venemaa kogub ennast pärast iga skandaali üsna kiiresti. Mis valesti, see uuesti.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee