Eesti uudised

Mika Keränen: Tartu meeldib mulle rohkem kui Oxford või Cambridge 

Linnaleht, 1. november 2018 17:32
Kirjanik Mika Keränen loodab, et värske raamat äratab lastes samuti huvi antiikaja lugude vastu.Foto: Mari-Liis Pintson
Tartu linnakirjaniku Mika Keräneni uue raamatu „Khaba ja Nebra“ peategelased on kaks muumiat, kes lebavad tööpäevadel Tartu ülikooli kunstimuuseumi muumiakambris, nädalavahetusel aga seiklevad ülikooli peahoones ja Tartu linnas.

Keränen ütles, et raamatukaante vahele jõudnud muuseumiloo alguseks võib pidada 1993. aastat, mil ta tuli üliõpilasena Soomest Tartusse õppima. „Ülikoolilinn Tartu on minu Oxford, Cambridge ja Sigatüügas. Olen maailma ülikoolilinnades käies avastanud, et Tartu meeldib mulle neist kõige rohkem, sest siin on kõik ehedalt säilinud ja mul ei olegi vaja kuhugi kaugemale minna,“ lausus Keränen.

Samal teemal

Muumiapoiste Khaba ja Nebra loo kirjutamiseks veetis ta palju aega peahoones asuvas ülikooli kunstimuuseumis ning jälgis sealseid kujusid ja muumiakambri asukaid. „Vaatasin neid ja mõtlesin, mis nad seal teevad. Kui mulle tundus, et nad hakkavad midagi tegema, panin selle kohe kirja. Ma poleks ise nende ideede peale tulnud, kui siin ei oleks neid madusid, kujusid ja muumiaid,“ jutustas kirjanik.

Raamatus pole illustratsioone. See tuleb kirjaniku sõnul austusest muumiate vastu. „Neisse tuleb suhtuda nagu surnutesse – ülima lugupidamisega,“ lisas kirjanik. Ta tahab seda mõtteviisi edasi anda ka lastele. Sama meelt on Tartu ülikooli muuseumi teadusdirektor Jaanika Anderson, kes oli kirjanikule raamatu valmimisel abiks.

Keräneni sõnul oli loo kirjutamine tema jaoks väga põnev. „Uurisin selleks palju raamatuid, milles on juttu antiikajast,“ ütles ta. Ka Tartu linnakirjanikuna koole külastades on ta lastele rääkinud ülikooli kunstimuuseumis olevatest kujudest ning julgustanud lapsi minema peahoonesse nendega tutvuma.

Raamatu esitlus toimub 13. novembril kell 16.15 Tartu ülikooli kunstimuuseumis (Ülikooli 18).

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee