Seisukoht

Kui haige ei pääse perearstile, lähebki EMO-sse (2)

Jevgenia Zõbina, toimetaja, 1. november 2018, 17:31
Andres Varustini maailmFoto: Andres Varustin
Lõpuks ometi. Riigikontrolli auditi tulemused näitasid, et erakorralise meditsiini osakondade ülekoormus on seotud kehva tervishoiusüsteemiga.

Inimene ei pääse perearsti või spetsialisti visiidile ning suundub oma tihtipeale kaugele arenenud probleemidega EMO-sse. Kõik ju teavad, et haiguste ravimisega tuleb alustada võimalikult varakult – see on odavam ja tõhusam.

Samal teemal

Lisaks tuli hiljuti uudis sellest, et mitu aastat kasutusel olnud emakakaelavähi sõeluuringute süsteem ei tööta. Nagu ei kasutata ka hambaravihüvitist täismahus. Hambaravikliinikute võrk on küll suur, kuid sellel, kus just sina käid, lepingut haigekassaga sageli pole. Lõuna-Eestis on sünnitusosakondi kinni pandud. Apteekidegagi on olukord keeruline. Elame 21. sajandil, inimkond on isegi kosmost vallutanud, aga jätkusuutliku tervishoiusüsteemi väljatöötamine käib ikka üle jõu.

Mis siis valesti on? Äkki on probleem selles, et vaatleme tervishoiusüsteemi osi eraldi, mitte tervikuna? Kuigi võib-olla teeb järjekordne reform asja veel hullemaks?

Oleme küll demokraatlik riik, kuid mõnede probleemide lahendamine käib omaaegse populaarse valemi järgi: enne lammutame maha ning alles siis ehitame uue. Kuid ajalugu on näidanud, et see ka ei tööta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee