Juhtkiri

Juhtkiri | NO99 ei jõudnud nulli (1)

ohtuleht.ee, 1. november 2018, 16:18
Olenemata sellest, et teater NO99 tegi täpselt nii, nagu ta pikka aega tagasi lubanud oli – koos ühekordsete aktsioonidega jääb teatri saavutuseks täpselt 100 erakordset lavastust – tuli sulgemisteade ometi üllatusena. Kuidas nii: lõpetada keset uue lavastuse proove ja kui uue aasta tegevustoetus on riigieelarvesse juba sisse kirjutatud?

Võib nõustuda nendega, kes ütlevad, et NO99 kollektiiv on isegi areenilt lahkumisest suutnud teha spektaakli, mille tagamaid ja järelmeid arutatakse veel pikalt. Vaieldav on isegi see, kas teater lõpetas oma kuulsuse tipul, olles aasta tagasi pälvinud maineka auhinna Europe Prize New Theatrical Realities – tunnustus, mis teatrirahva jaoks on umbes samas kaalukategoorias nagu filmikunstis on kuldmehikesed. Või vastupidi – kindlameelse otsusega ennetati kursimuutust, mille poole oleks teatritegijaid vältimatult tõuganud saali vaikselt tühjenevad read, sama halastamatult kogunev kahjum ja ehk ka (allesjäänud) tegijate raugev motivatsioon.

Ometi on hea, et teater ei jõudnud kunagi nulli oma mõjukuse poolest – olukorda, kus halba on kuhjunud nii palju, et isegi kunagiste väärt saavutuste mainimine ei kuulu enam hea tooni hulka. Kuidas näeb see välja päris elus, selle kõige ehedam näide on NO-teatri meeldejääva muusikali „Savisaar“ põhiline inspiratsiooniallikas. Suurim kunst on teada, millal on õige aeg lõpetada.

Uut kohta vajavad nüüd nii vabanenud raha, inimesed kui ka publik. Õnneks on kombinatsioonid lõputud ja NO-teatrist hoo sisse saanutel on võimalus luua midagi, mida sellisel kujul veel ei ole – nagu NO99 suutis esimesena teha poliitilist teatrit, mis kõnetas masse. Nüüd juba vabadena ootustest, mainest ja koormusest, mis nii pika aja vältel paratamatult kogunevad.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee