Poliitika

Kaitseminister Luik: pean loogiliseks, et sõjaväeluure uurib tegevteenistujate tausta 

Toimetas Marvel Riik, 1. november 2018 14:06
Kaitseminister Jüri Luik.Foto: EKV
Kaitseministeeriumis on väljatöötamisel eelnõu, mis võimaldaks kaitseväel luurata enda organisatsiooni töötajaid: kontrollida inimese elukaaslase, sugulaste ja seotud isikute andmeid. „Kaitsevägi vajab teatavaid lisavolitusi, mis puudutavad nii-öelda süvendatud taustakontrolli,“ selgitas kaitseminister Jüri Luik eelnõud valitsuse pressikonverentsil.

„Küsimus on selles, et inimene, kes teadlikult liitub kaitseväega, aktsepteerib ka asjaolu, et tema suhtes rakendatakse süvendatud taustakontroll. Arvan, et viimaste sündmuste valguses [septembris võeti vahi alla riigireetmises kahtlustav major Deniss Metsavas ja tema isa Pjotr Volin] ei ole põhjust isegi küsida, kas see on vajalik või mitte,“ rääkis Luik.

Mis puudutab küsimust, kas kaitseministeeriumi ei trügi vastuluuramisega kaitsepolitsei (kapo) pärusmaal, jäi minister eitavale seisukohale. „See ei ole mitte mingil juhul kapo töömaale liikumine. See on lihtsalt soov võimaldada sõjaväeluurel garanteerida, et inimeste taust oleks piisavalt kontrollitud,“ ütles Luik. „Need [kaitseväelased] on inimesed, kes kõik mingil viisil omavad riigisaladust. Need on inimesed, kes kõik ühel või teisel viisil võivad kasutada surmavat jõudu ehk relvastust. [Seetõttu on] sellised süvendatud kontrollimeetmed kaitseväe sees loogilised.“

Samal teemal

01.10.2018
Kaitseministeerium tahab kaitseväele õigust oma töötajate järele luurata