Eesti uudised

Erakorralist meditsiini usaldatakse rohkem: miks inimesed ei taha perearsti juurde minna? (2)

Liina Hallik, 1. november 2018 12:49
Foto: ALDO LUUD
Riigikontrolli erakorralise meditsiini audit leidis, et pere- ja eriarstiabi puudjäägid sunnivad patsiente pöörduma erakorralise arstiabi osakondadesse, mis on aga niigi ülekoormatud. Riigikontrolli intervjuudest ilmneb aga ka tõsiasi, et inimesed valetavad sageli EMOs perearsti poole pöördumiste ja vastuvõtuaegade puudumise kohta.

Samuti on patsiendid pettunud, kui neid EMOski võtab lihtsamate kaebuste puhul vastu perearst. 

Samal teemal

Kuna kergemate kaebustega patsientidest ligi 60 protsenti pöördub EMOsse tööpäeviti vahemikus 8-18, ehk ajal, mil perearstikeskused on enamasti avatud, ei ole asi ainult perearstiteenuse kättesaamatuses. Riigikontrolli auditi kohaselt ei soovinud veerand EMOsse pöördunud patsientidest, kes oleksid tegelikult võinud abi saada perearstikeskusest, erinevatel põhjustel oma perearsti poole pöörduda.

Enim oldi seisukohal, et perearsti juurest ei saa abi piisavalt kiiresti. Sageli toodi põhjuseks ka asjaolu, et sama probleemiga on perearsti juures juba käidud, ent abi ei ole saadud. Üle kuue protsendi küsitletutest ei teadnud, et ka perearsti poole on võimalik pöörduda erakorraliselt ning üheksa protsenti küsitletutest tõi EMOsse pöördumise põhjuseks eelneva meeldiva kogemuse erakorralise meditsiini osakonnas.

Samal teemal

02.11.2018
Perearstide selts: tervisemure korral helista kõigepealt perearstikeskusesse
01.11.2018
Sikkut riigikontrolli EMO auditist: soovitused on juba töös
01.11.2018
Seisukoht | Vabandust, et teid segan, kallis perearst
01.11.2018
Juhtkiri | Mugavusteenus EMOs käib meile üle jõu