Poliitika

GRAAFIK | Millised hüvitised on riigikogulastele meeltmööda, millised mitte? (9)

Marvel Riik, Margus Järv, 1. november 2018, 11:23
Käesoleva aasta esimese kuue kuuga lasid riigikogulased hüvitada enda töised tegemisi kogusummas 527 482 eurot. Õhtuleht uuris, millised hüvitised on saadikute seas kõige popimad, millised mitte nii väga.

Kõige ebapopulaarsem kuluhüvitise liik riigikogus käesoleva esimesel poolaastal oli tõlketeenuse kulud, mida kasutas kokku neli saadikut kogusummas 492 eurot. Keeletundlikest saadikutest tegi kõige suuremaid kulutusi sotside ridadesse kuuluv Barbi Pilvre (300 eurot), kellele järgneb keskerakondlane Oudekki Loone (100), ekrelane Jaak Madison (68) ja Aivar Sõerd (24).

Mõnevõrra populaarsem kuluartikkel riigikogulaste seas on koolitused, mille kasutas 18 saadikut kogusummas 10 627 eurot. Kõige agaramad eneseharijad on reformierakondlane Arto Aas (2150), rahvuskonservatiiv Henn Põlluaas (1170) ja keskerakondlane Karin Tammemägi (1044). Kõige väiksema summa suutis enesetäiendamisele kulutada vabaerakondlane Monika Haukanõmm (100).

Büroo- ja majutuskulud käivad üldsummas samas taktis. Kui paberitele ja pastakatele kulutasid riigikogulase kokku 13 356 eurot, siis majutusele kulutati umbes 200 eurot rohkem ehk 13 542 eurot. Kõige tundlikumad saadikud büroodes on vabaerakondlased, kes koos endise juhi Artur Talvikuga moodustavad kulutajate esikolmiku: Andres Herkel (1278), Küllike Kübarsepp (1076) ja Artur Talvik (1027). Kõige väiksema kuluartikliga jääb silma sots Helmen Kütt, kes kulutas paberitele ja kirjutamisvahenditele 13 eurot.

Riigikogulased suutsid 20 000 piiri murda lähetuskuludega, mida kasutati kogusummas 22 257 eurot. Kõige rohkem kulutas lähetuses olles reformierakondlasest endine luuraja Eerik-Niiles Kross, kes esitas riigikogu kantseleile tšekke kogusummas 2890 eurot. Kõige vähem tšekke tõi Krossi erakonnakaaslane Kalle Laanet, kes palus hüvitust kümnele eurole.

Side- ja postikulusid lasid saadikud hüvitada 47 164 euro eest. Kõige sagedasem helistaja ja paberkirja saatja on erakonna Isamaa fraktsiooni aseesimees Priit Sibul, kelle kulutused küündisid 2585 euroni. Kõige vähem ehk viis eurot kasutas telekommunikatsiooni- ja postiteenuste peale keskerakondlasest riigikogu asespiiker Enn Eesmaa.

Esindus- ja vastuvõtukulusid hüvitas riigikogu raamatupidamine 97 950 euro ning seejuures oli vaid neli saadikut, kes ei esitanud ühtegi tšekki: keskerakondlane Eevi Paasmäe, kes tuli riigikokku käesoleva aasta juunis, kui Martin Repinski liikus Jõhvi vallavanemaks, nii-öelda aknaaluste seltskonda kuuluv Margus Tsahkna ja Marko Mihkelson ja reformierakondlane Vilja Toomast. Kõige rohkem oli esindus- ja vastuvõtukulusid Kalle Laanetil (3475) ning kõige vähem sotside esindajatel Hardi Volmer ja Tanel Talve (28).

Kui esimese poolaasta peale kasutasid rahvasaadikud kuluhüvitisi kogusummas 527 482 eurot, siis lõviosa sellest võtab enda alla sõidukulud – 322 091. Seda hüvitist kasutasid kõik saadikud ja nende summad varieeruvad paarikümnest eurost mitme tuhande euroni. Kui üks värskemaid saadikuid Eevi Paasmäe on hakkama saanud tagasihoidliku 34 euroga, siis kõige mahlasemaid kulud kuuluvad Tanel Talvele (5018), Martin Repinskile (4844) ja isamaalasele Raivo Aegile (4842).

Sajaprotsendiliselt suutsid oma hüvitise ehk 6226 eurot ära kasutada seitse riigikogu liiget: Märt Sults ja Erki Savisaar Keskerakonnast, aknaalused Marko Mihkelson ja Olga Ivanova, sotsiaaldemokraat Barbi Pilvre, EKRE saadik Henn Põlluaas ja Igor Gräzin Reformierakonnast.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee