Juhtkiri

Juhtkiri | Mugavusteenus EMOs käib meile üle jõu (1)

ohtuleht.ee, 1. november 2018 08:58
Foto: TAIRO LUTTER
Miski ei klapi, kui mõelda, mitu korda elu jooksul võiks inimene vajada vältimatut arstiabi, ja kõrvutada seda tõsiasjaga, et erakorralise meditsiini osakonda jõudis mullu külastada iga neljas eestimaalane. Seda ,et suur osa neist ei jõudnudki sinna mitte potentsiaalselt või päriselt eluohtlikus seisundis, vaid tulid hoopis sõrme siduma, vererõhku mõõtma või haiguslehte küsima, võis aimata siin ja mujal ajakirjanduses ilmunud EMOst tehtud reportaažide põhjal. Miks ei pöördunud need inimesed kõigepealt hoopis perearsti poole, sellele heidab valgust riigikontrolli vastvalminud aruanne.

Küllap ei tule Eesti tervishoiusüsteemi kitsaskohti omal nahal kogenule üllatusena, et EMOsse minek võibki olla kiireim, kui mitte ainus viis, kuidas leida ootamatule terviserikkele või salapärasele tõvele mõistlik lahendus. Kõik uuringud ühest kohast ühekordse ajakuluga ning inimesele sobival ajal, võiks olla EMO reklaamlause, kui inimvõimete piire testiva ülekoormuse asemel kurdaks sealsed töötajad hoopis kliendipuuduse üle. EMO muutumisele mugavusteenuseks on oma olulise panuse andnud nii pikad järjekorrad eriarstide juurde, paljudele üle jõu käiv tasuline arstiabi kui ka tõsiasi, et ka perearst eelistab töötada ja puhata samal ajal nagu enamik meist.

Samal teemal

Üllatavam järeldus on aga see, et EMO on omamoodi mugavusteenus isegi perearstidele, hoides kokku viimaste tööaega, kui nimistus olev patsient saab vajaliku abi mujalt. Selgelt süsteemi kuritarvitusele viitavad juhtumid, kus patsient vastutustundlikult pöördub esmalt just perearsti poole, ent saadetakse ka pisema tervisehädaga (või nakkusohtlikuna) EMO järjekorda.

Selline korraldus ei saa olla jätkusuutlik, arvestades, et EMO raviarve on keskmiselt neli korda kallim kui perearsti visiit – laristamine ühes kohas jätab vähem ressursse mujale, mis ainult süvendab probleemi. Seega ei parane olukord iseenesest, vaid vajab poliitikute sekkumist – näiteks nende ettepanekute jõustamise kujul, mida pakub riigikontroll oma aruandes.

Samal teemal

01.10.2018
Seisukoht | Vabandust, et teid segan, kallis perearst
01.10.2018
RIIGIKONTROLL: üle poole EMOsse pöörduvatest patsientidest ei vaja kiiret erakorralist sekkumist