Seisukoht

Seisukoht | Vabandust, et teid segan, kallis perearst (19)

Dannar Leitmaa, päevauudiste ja veebikeskkondade juht, 1. november 2018 08:58
Foto: REGIS DUVIGNAU
Riigikontrolli värskest raportist selgub, et paljukirutud hiigeljärjekorrad EMO-s tulenevad suuresti perearstide kokkuhoiupoliitikast. Kah üllatus, mühatavad mõnedki.

Tegelikult poleks ma aasta eest nende mühatajate sekka kuulunud. Mul oli aastaid perearst, kes leidis aega, saatis analüüsidele ja kui seal miskit valesti oli, siis saatis ka edasi. Võib-olla meie haigekassale küll kohati kulukas, aga jättis tunde, et kui on mure, siis saab ka abi. Mis aastaga juhtus? Kolm juhtumit kolme erineva perearstiga.

Samal teemal

Esmalt tabas mu ema keset gripihooaega 39-kraadine palavik. Kõne perearstile ja sealt teatati koheselt, et minge EMO-sse. Nii võttiski ta ette teekonna -20 pakasega. EMO-s öeldi, et tegelikult on see ikka perearsti kohus. Päev hiljem tabas sama haigus mu nooremat õde ja perearstikeskusest saadeti samamoodi otse EMO-sse.

Paar kuud hiljem tabas mu kolme-aastast poega mingi bakterirünnak, mis ta näo üsna rõveda lööbega kattis. Kuna lapse ema polnud parasjagu Eestis, siis jäi perearstiga suhtlemine minu kanda. Perearst teatas kohe, et olge nädal kodus ja helistage reedel uuesti. Kolmapäeva hommikuks hakkas poisi nägu jälle last meenutama ja õhtuks oli lööve kadunud. Kuna mul polnud õrna aimugi, kas lööve võib olla veel nakkav ja kas tohib temaga lasteaeda minna, siis ootasin reedeni. Selgus, et tegin valesti, sest sain esimese asjana sõimata, kuna „miks te kohe ei helistanud? Puhkust võtke endale muudmoodi kui haigekassa raha eest.“

Olin nii üllatunud, et ei taibanud perearsti p***segi saata.

Kolmas juhus oli ühe veidi ületöötava tuttavaga, ütleme nii. Tööl läks mingi hetk stressirohkeks ja korraga lõi rindu valu ja silme eest läks mustaks. Läksin EMO-sse, kus tehti hunnik analüüse, millega saadeti perearsti juurde. Seal kestis visiit täpselt kaks minutit, mille käigus selgus, et vererõhk on okei. Tehti veel vereanalüüs, mille kohta öeldi, et võiks kaalust alla võtta. No shit, Sherlock! Pärast on muidugi hea kurta, kuidas „ületöötanud mehed tulevad arsti juurde liiga hilja“.

Muide, hea, kui inimesed veel EMO-sse lähevad, sest ma enam ei imesta, et üha rohkem inimesi igasugu soolapuhujate poole pöörduvad. Kas te pole märganud, kui rahulikult ja lohutavalt igasugu soodamüüjad ja seemneravimite levitajad klientidega suhtlevad? Veidi kontrastne või mis?

Samal teemal

01.10.2018
Sikkut riigikontrolli EMO auditist: soovitused on juba töös
01.10.2018
Erakorralist meditsiini usaldatakse rohkem: miks inimesed ei taha perearsti juurde minna?
01.10.2018
Juhtkiri | Mugavusteenus EMOs käib meile üle jõu
01.10.2018
RIIGIKONTROLL: üle poole EMOsse pöörduvatest patsientidest ei vaja kiiret erakorralist sekkumist