Maailm

182 MEETRIT JA 1850 TONNI PRONKSI: Indias avatakse maailma kõrgeim monument (9)

Toimetas Greete Kõrvits, 30. oktoober 2018 21:22
„Üksmeele monument“ ehk „India raudmees“ vaatab mõtlikult lähedalasuva looduskaitseala suunasFoto: AFP/Scanpix
Telegrah kirjutab, et 31. oktoobril, India esimese peaministri Sardar Pateli 193. sünniaastapäeval avatakse Sadhu saarel mehe hiiglasuur kuju, mis ületab seni maailma kõrgeima skulptuuri enam kui poolesaja meetri võrra.

182 meetrit kõrge „Üksmeele momunent“, rahvasuus „India raudmees“ - Pateli omaaegne hüüdnimi - on siiski kaetud pronksiga. Skulptuuri tarbeks kulus tervelt 1850 tonni pronksi. Kuju sisemuses on 180 000 kuupmeetrit betooni.

Pronksist raudmees saab olema enam kui 50 meetrit kõrgem kui Hiina Allikatempli Buddha, kelle kõrguseks on 128 meetrit. Seni on Buddha nautinud maailma kõrgeima kuju tiitlit.

Võrdluseks veel: Volgogradis kõrguv „Emake kodumaa kutsub!“ on 85 meetrit kõrge, New Yorgi „Vabadus, mis valgustab maailma“ ehk lihtkeeles Vabadussammas on 93 meetrit kõrge ning Rio de Janeiros asuv „Lunastaja Kristus“ 38 meetrit kõrge.

Selline näeb välja massiivse kuju alumine osaFoto: AFP/Scanpix

Pateli monumendi ehitamiseks kulus 33 kuud ja 254 miljonit eurot. Kuju juurde hakkab viima sild, mis ühendab monumenti muuseumi, hotelli, iluaia ning lähedalasuva looduspargiga. Seda hakkab õhtuti kaunistama ka valgusmäng.

Muljetavaldaval kujumürakal on ka kriitikuid, kes leiavad, et India praegune peaminister Narendra Modi plaanis monumendi avada, et rahva seas populaarsust võita. Paljude arvates poleks Sardar Patel ise soovinud, et tema skulptuuri peale selliseid summasid kulutataks.

Foto: AFP/Scanpix

Samal teemal

27.08.2018
Maailma kõrgeima monumendi ehitus läheneb lõpule

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee