Leinajad külastavad Elu Puu sünagoogi ette tekitatud memoriaaliFoto: Reuters/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 30. oktoober 2018 19:23
USA asepresident Mike Pence sai kaela kriitikavalangu, kui korraldas valimiskampaania üritusel mälestuskõne laupäeval toimunud sünagoogitulistamise ohvritele. Ühegi ohvri nimi kõnes ei kõlanud, küll aga poliitikute omad.

BBC vahendab, et Michiganis toimunud valimisüritusel pidas kõne rabi Loren Jacobs. Antud pühamees oli aga vastuoluline valik, kuna kuulub messiaanlike juutide usulahku. Need juudid tunnistavad erinevalt judaismi peavoolust Jeesus Kristust jumala pojana ning seisavad seega (eriti tavalist judaismi järgivate juutide silmis) pigem lähemal kristlastele kui teistele juutidele. Mike Pence on ise sügavalt usklik kristlane. Rabi ei maininud oma kõnes kordagi ühtki tulistamise ohvrit nimepidi, kuid luges ette Michigani osariigis kandideerivad vabariiklastest poliitikud. Samuti rõhutas rabi Jacobs oma kõnes, et Jeesus on messias, solvates sellega paljusid USA juute.

Valimisüritus toimus aga Michigani 11. piirkonnas vabariiklasena USA kongressi kandideeriva Lena Epsteini heaks, kes on ise juut. Naine kirjutas Twitteris, et valik osutus rabi Jacobsi kasuks, kuna see sümboliseeris eri uskude vahelist sõprust. Kriitikud, kes rabiga rahul polnud, on tema sõnul vaid sammuke eemal religioossest sallimatusest. „Praegu on aeg, et kõigi uskude, kõigi religioonide esindajad tuleksid kokku ja põlgaksid ära vihkamise ning usupõhised lahknevused,“ kirjutas Epstein. Samuti ei olnud põhjust pahandada asepresident Pence'iga, kuna tema rabi Jacobsit üritusele ei kutsunud.

Leinajad külastavad Elu Puu sünagoogi ette tekitatud memoriaali Foto: EPA / Scanpix

Umbes 65 000 inimest kirjutas alla Pittsburghi linna juudi kogukonna liidrite pöördumisele, milles seisis, et president Donald Trump ei ole linnas enne teretulnud, kui pole rahvusäärmuslust otsesõnu hukka mõistnud. Pöördumises seisab, et presidendi sõnad, poliitilised valikud ja ka vabariiklaste partei on aidanud kaasa valge natsionalismi ja rahvusäärmusluse levikule. Allkirjutanud peavad laupäevase tulistamise allikaks Trumpi sõnu ja tegevust.

Presidendil on siiski plaanis teisipäeval Pittsburghi külastada.

Leinajad külastavad Elu Puu sünagoogi ette tekitatud memoriaali Foto: AFP/Scanpix

Laupäeval hukkus Pittsburghi linna Elu Puu sünagoogis toimunud tulistamises 11 inimest. Teisipäeva hommikul toimusid esimesed matused, kus jäeti hüvasti vendade, 54aastase David ja 59aastase Cecil Rosenthaliga, tulistamise noorimate ohvritega. Samuti toimuvad teisipäeval dr Jerry Rabinowitzi matused. Arstil õnnestus esialgu põgeneda, ent ta otsustas tagasi pöörata, et vigasaanuid aidata, kuid hukkus seejärel tulistaja käe läbi.