Indrek Saar ja Indrek Laul.Foto: Martin Ahven / Tiina Kõrtsini
Poliitika
30. oktoober 2018 14:08

Oravate vandenõuteooria: kultuuriminister noomis Eesti Kontserdi nõukogu Randjärve valiku pärast? (54)

Sihtasutuse Eesti Kontsert (EK) kohal hõljub tuhm pilv, sest puuduvad selged ja arusaadavad selgitused, miks nõukogu, kes Laine Randjärve üksmeelselt uueks juhiks valis, oma otsust hiljem muutis. Otsuse tagamaal nähakse ühe niiditõmbajana kultuuriminister Indrek Saart, kes olevat noominud nõukogu esimeest Indrek Laulu Randjärve valiku pärast.

Oravate seas levib jutt, et päev enne seda, kui EK nõukogu tegi oma värskeima otsuse, et Laine Randjärvele ei anta volitusi hakata EK uueks juhiks, kutsus kultuuriminister Indrek Saar välja EK nõukogu esimehe Indrek Laulu, keda ta noomis Randjärve valiku pärast.

Laul ei soostunud ringlevat jutt telefonitsi kommenteerima ning suunas kirjalikud küsimused EK nõukogu kõneisiku ja kultuuriministeeriumi muusikanõunikule Madli-Liis Partsile, kelle sõnul ei ole Laul Saarega kohtunud. „Ükski nõukogu liige ei tundnud, et neile oleks antud poliitilisi suuniseid,“ lisas Parts.

Samuti eitab Saare ja Laulu kohtumist kultuuriministeeriumi kommunikatsiooniosakonna juhataja Meelis Kompus. „Kultuuriministeerium kinnitab, et minister Saar ei ole kohtunud ega kõnelenud, ka telefoni teel mitte, SA Eesti Kontsert nõukogu esimehe Indrek Lauluga, veel vähem teda noominud. See väide on läbinisti vale.“

„Kultuuriminister Indrek Saar on tutvunud nõukogu esimehe  koostatud ülevaatega, kuid ei pea korrektseks enne anda avalikke kommentaare, kui ta ei ole nõukogu liikmetega kohtunud ja teemas selguse saanud,“ vastas Kompus küsimusele, kuidas on edenenud ministeeriumi töö saamaks ülevaadet EK juhi konkursi läbiviimise kohta.

Randjärv ise kipub arvama, et otsuse taga on poliitilised juhtnöörid, kuid tal pole seda millegagi tõendada. „Minu käest kusagil küsiti, kas see võib olla poliitiliselt kallutatud. Ma ei saa seda täna väita, sest ametnikud, kes minu vastu hääletasid, ei ole ju poliitikud. Kuid nad on ministeeriumite töötajad ja nad on määratud poliitilise isiku poolt sinna nõukokku. Samal ajal muusikud hääletasid minu poolt,“ rääkis Randjärv pärast nõukogu otsust eelmisel nädalal.