Eesti uudised

UUS NUHTLUS? Mopeedauto rooli pääsevad lapsed ja joodikud (86)

Liina Hallik, 29. oktoober 2018 21:22
KAS SEE ON MÄNGUAUTO? Ettevaatust! Sellise sõiduki roolis võib istuda ka laps või juhiloata isik. Foto: Tanel Meos / Ekspress Meedia
Väikese auto moodi mopeedautot tuntakse kui nii-öelda juhiloata neljarattalist sõidukit. Sellega võib ringi sõita isegi 14aastane laps. Täiskasvanutel, kes on sündinud enne 1993. aastat, ei pea juhilubagi taskus olema. Mopeedauto rooli võivad istuda ka endised roolijoodikud ja liiklushuligaanid, kellelt B-kategooria juhiluba ära võetud. Kas liikluses on ohtlikumad juhiloaga lapsed või -loata täiskasvanud, on raske kindlaks teha, kuid Eesti Liikluskindlustuse Fondi andmetel satuvad õnnetustesse siiski enamasti täisealised roolikeerajad.

Mopeediloa ehk AM-kategooria juhiloa saab pärast eksami tegemist tasku juba alates 14. eluaastast. Seejärel võib laps sõidukiga üksinda liiklusesse söösta. Väikeauto väljanägemisega mopeedauto liigitub tehniliste näitajate poolest ju mopeedi alla. See liigub kiirusega kuni 45 kilomeetrit tunnis, on tühimassiga 425 kilogrammi ja diiselmootoriga, mille võimsus on kuni 6 kW. Neljarattaline mopeed loodi põhimõttel, et seda saaks kasutada iga ilmaga ja et seda oleks kerge juhtida.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

03.03.2019
OH ÕUDUST: liiklushuligaanid ja roolijoodikud saavad mopeedauto roolis ka edaspidi juhiloata sõita
30.02.2019
LÕPUKS! Mopeedautoga sõitmiseks on tulevikus nõutav juhiluba
23.10.2018
Autojuht jäi lubadest ilma kõigest 49 minutit pärast eksami sooritamist
30.09.2018
OHT LIIKLUSES: Soomes tahetakse mopeedautodest lahti saada