Eesti uudised

VIDEO | Yana Toom rahvusvahelisele uudistekanalile: probleem on selles, et eestlased ei taha venelastega integreeruda (101)

Ohtuleht.ee, 29. oktoober 2018, 16:59
 France24
Poliitik Yana Toom andis rahvusvahelisele uudistekanalile France24 intervjuu, milles andis mõista, et integratsiooniprobleemid Eestis on eestlaste põhjustatud.

Toom ütles saates algatuseks, et Eestis elades on suurepärane olla korraga eestlane ja venelane. "Sa kuulud mõlemasse kultuuriruumi ja tunned end mõlemas riigis nagu kodus. See on hea," ütles Toom.

Saatejuht märkis, et Eestis on üheks sageli kõlavaks küsimuseks see, kas ja kui hästi on venekeelne elanikkond ühiskonda integreeritud.

"Ei ole eriti integreeritud. Probleem on selles, et eestlased ei taha venelastega integreeruda. Meil on terve põlvkond eestlasi, kes ei räägi üldse vene keelt. Loomulikult on see nende vaba valik, kuid viimasel ajal on asjad paranemas: eesti koolid on vene keele õpetamisest huvitatud ja vene noored õpivad eesti keelt," rääkis Toom.

Ajakirjanik uuris ka, kas olukord, kus tuhandetel inimestel on nn hall pass, saab jätkuda: nad pole justkui kummagi riigi elanikud ja hääletada nad ei saa, kuid neile on mõned teised hüved, näiteks saavad vabalt reisida Venemaale.

"Eesti kodanikuna on saab viisavabalt reisida 153 riiki, halli passiga vaid 15. See pole mingi eelis. Need inimesed ei saanud Eesti kodakondsust ja nad valisid halli passi. See on ajutine lahendus, aga ajutised lahendused, nagu te teate, kestavad mõnikord pikka aega," sõnas Toom.

Saates räägiti ka sellest, et Eestist on viimasel ajal lahkunud palju tarku inimesi.

"Meilt on pärast Euroopa Liiduga liitumist lahkunud igasuguseid inimesi. Aga näiteks on meil Euroopa parim vanemahüvitise süsteem - pärast sünnitust saab palka poolteist aastat. Ja kui sa seda siin teed, siis tõenäoliselt sa jääd," naeris Toom.

"Meid on 1,3 miljonit, mis tähendab, et meil on lihtne võtta kasutusele häid asju. Näiteks digiühiskonda. Seda on palju lihtsam teha väikeses riigis," vastas Toom küsimusele, kas ta on Eesti tuleviku osas optimistlik.

101 KOMMENTAARI

m
Moonika 31. oktoober 2018, 10:06
Lugupeetud Jaana Toom: "Eestlased EI PEA omas riigis võõrvägede keeli õppima. Venelased peavad Eesti keele ja kultuuriruumis käitumise selgeks saama! Kaasa arvatud Teie.
e
31. oktoober 2018, 10:02
Et siiajäänud venelased eesti keelt ei valda, on seletatav sellega:
Venelased olid NSVLi aegu siin ülemrass ehk peremehed-võimumehed, eetlased ol...
(loe edasi)
Loe kõiki (101)

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee