Juhtkiri

Juhtkiri | Propaganda maksame ise kinni  (25)

ohtuleht.ee, 26. oktoober 2018 16:37
Foto: Robin Roots
Kui paljusid oma paketi kanaleid vaatad sa tegelikult? Küllap vaid käputäit – rohkemaks ei jää aega ega tihti ka tahtmist: venekeelseid kanaleid vaatab vaid üks protsent eestlasi ja veelgi külmemaks jätab venekeelseid eestimaine teletoodang. Telepildi pakkujate põhipaketid sisaldavad aga eranditult mõlemat. Suuremat nurinat pole sellest tõusnud, millest võib järeldada, et enamiku jaoks on vaatamata jäävad kanalid justkui pealekauba saadud.

Tegelikult ei tule need hinnanguliselt 2,7–3 miljonit eurot litsentsitasu aastas, mida Eesti teleoperaatorid maksavad sellistele kanalitele nagu PBK, NTV-Mir, RTR-Planeta ja Ren TV Estonia, kuskilt mujalt kui televaataja taskust. Et siinsetele inimestele seostuvad need kanalid eelkõige Kremli jutu levitamisega, pole kaugel järeldus, et Eesti pinnal tehtava propaganda maksavad eestlased suuresti ise kinni. Ja see mudel on tõhus, sest näiteks RTR Planeta – mis on Lätis ja Leedus vaenu õhutamise eest eetrikeelugi saanud – leiab siinsete venekeelsete seast üha enam vaatajaid.

Suur nõudlus nende kanalite järele, millega operaatorid põhjendavad Vene kanalite olemasolu põhipaketis, on ühtlasi põhjus, miks eetrikeelu mõju jääb tagasihoidlikuks – kes tahab, leiab sama sisu ka internetis. Küll aga ei anna see vastust küsimusele, miks ei ole turul ühtegi paketti, kus Vene kanaleid ei olegi (iseküsimus, kas Soome jt lääneriikide omad peaks olema). Raske uskuda, et suur hulk inimesi maksaks vabatahtlikult millegi eest, mida nad kunagi ei vaja. Veelgi enam – peavad kahjulikuks.

Nii ei jää neilgi sundvaliku ette panduil muud üle, kui piltlikult öeldes teleri eest arvuti ette kolida. See juhtub niikuinii ja teleoperaatorite võimetus või tahtmatus klientide ootustele võimalikult täpselt vastu tulla vaid kiirendab asjade loomulikku käiku.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee