ongi vööndiaeg e. talveaeg. Just EL tuli meile kellakeeramine ja üleminek suveajale .Oleme põhjamaine rahvas nagu soomlased, rootslased. TALVEAEG sobib meile paremini.
Õige aeg on t a l v e a eg!/ 28. oktoober 2018 09:29
Vene ajal sunniti meile peale Moskva aeg, peale NSVLI kokkukukkunist oli meil nn vana Eesti ehk meie vööndiaeg. Siis aga Euroopa Liidus olles tuligi see tohutult totter kellakeerimine ehk nn suveajale ülemineku värk ja seda just kellade ETTEkeeramisega ühe tunni võrra st seda, et inimestelt varastati üks tund lihtsalt ära.
Nõukaajal oli meil Moskva aeg. See tähendas meile vööndiajast 1 tund ees. Praegu on täna veel n.n. "suveaeg". Seega 2 tundi õigest vööndiajast ees. Seega, homme lähme tagasi Moskva aega, mitte vööndiaega. Vööndiaja jaoks peaksime "suveajast" 2 tundi kellasid tagasi keerama. Pange kompass paika, vaadake, mis kell homme on kui päike on täpselt lõunas. Homme peaks ju vööndiaeg olema? Kas ikka on? Nii oli vanasti, nii on looduse järgi. Kes aru sai see taipas, kes ei, see ei hakkagi taipama.
kõik segi nagu pudru ja kapsad. Moskva aeg ongi praegune nn.suveaeg, dekreediaeg - vööndiajast 1 tund ees. "Moskva ajal" läksid lapsed hommikul kooli kella kaheksaks, ka lapsevanematel hakkas tööpäev tänasest varem. Homme oleme taas vööndiajas ja esmaspäeval lähevad lapsed taas kooli, paljudel saab koolivaheaeg läbi. Koolid algavad nüüd enamasti kl.9, see teeb 2 tundi hiljem kui pidid koolipäeva alustama nõuka-aja lapsed. Ka lapsevanemate tööpäev algab seega toonastest reaalaegadest hiljem. Samas põhjanaabritel on tavaline kontoritöö algus olnud juba ammu varasem meist. Ja siin siis virisetakse, et päev lühike jms. Kes küll peab töö-/koolikollektiivis otsustama, kuidas töö korraldada? Riigikogu? Valitsus? Brüssel? Moskva? Või - ehk ikkagi ISE?
Tee homme proovi. Pane kompass lõunasse näitama. Võrdle, kas Päike on kl. 12 lõunas? Kui saad teada, anna märku, mis kell oli. Mina väidan, et 13:00. Mis puutub töö ja muid aegu, see on inimeste teha, mitte, et loodus hakkab inimese järgi kella keerama. Vööndiaeg tähendab 24. tunnist jaotus, kus valgeim aeg on päeval kl. 12:00, lõunas ja pimedam aeg 24:00, põhjas, (meile pole nähtav). Jaksu! Anna siis märku, mis kellaaeg näitas.
Ole hea ja vaata see kõrgem punkt kl. 12.05 üle! Ja vaata, kas leiad veel kõrgema punkti? Väidan, et leiad. Väidan, et sul Tallinnas on aeg sama, mis näiteks Paides. Pane ainult kompass ühte ja samasse asendisse, lõunasse. Ütlesin ju, et kes ei taipa, see ei hakkagi taipama. Mõnest minutist ma ei räägigi. Vahe on umbes tund.
suveajale,ei mingit talveaega. Eriti siis kui käid tööl. Tähtsam on öhtune valgem aeg kui töölt koju jöuad, mitte see , et hommikul saad veidi valgemal ajal minna tööle.
ei mingit talvepakast! Kui vale ajavööndi kehtestamine tagab ööpäevas pikema valge perioodi (mitte tööaja reguleerimine vastavalt päevavalgusele), siis aitab soojemana tunda ka see, kui kraadiklaaside skaala tõsta näiteks kümme kraadi kõrgemale! Nii et keerame homsest kella "talvaeaga" ja kraadiklaasid suveaega! Nii muutub meil -30-nene pakane haruldaseks ja suur osa talvest on võimalik läbi saada kergemate riietega ja vähema kütmisega, sest termomeeter ju talvel ka plusspoolel! Mida saaks veel keerata? Muide - see talve-suveaeg on ilmselt mõtlemisvõimetutele välja mõeldud nimetus - jätab mulje, et kui kunstlikult sätitakse kella numbreid, siis on kohe ööpäev pikem ja päike paistab pikad päevad! Miskipärast ei nimeta ingliskeelsed maad sellist asja suveajaks, vaid hoopiski: päevavalguse säästmise ajaks: daylight saving(s) time (DST)!
on kiire tööle sõitmisel ja tihti ka hommikul tee libe, päeva peale kas sulab, või töödeldakse, õhtul aega küll ettevaatlikult koju sõita ja kui juhtubki midagi, siis keegi ei karista hilinemise eest.
Mõeldes lastele, kes peale kooli tahavad veel oma hobide ja trennidega tegeleda, siis pooldan küll suveaega. Kõigil pole võimalust transportida oma võsukesi punktist A punkti B! Enamusel ei lõppe päev kell 17.00 ja siis koju magama!
mismoodi takistab vööndiaeg elamist ja lastel hobidega tegelemist?!? Põhiseaduses ei ole kirjas, mis kell peab algama koolipäev ja mis kell tuleb lõpetada näiteks jalkatrenn. Miks eeldatakse koheselt, et kõik kellaajad on igavesest ajast igaveseks samade numbritega? Puust pea vist ei valuta? (koolid käidud ajal, mil ka laupäev oli koolipäev, tunnid algasid kl.8 ja tavaliselt lõppesid peale kaht-kolme, siis tuli trammiga sõita koju, vahetada riided ja istuda taas trammile, et sõita trenni - vähemalt kaheks tunniks+pool tundi sinna ja pool tagasi, kaks korda nädalas lisaks ka pillimängutund, nädalavahetuseti võistlused - ja mitte keegi ei sõidutanud toona kedagi, lapsevanemad olid pikad päevad tööl ja autosid oli vähe, lapsed ei olnud nännipunnid ning suutsid ka ise oma aega asjalikult kasutada, osati ka lõbusalt aega veeta)
ja nii võiks see nüüd jääda! Enne kellakruttimisi, veel moskva dekreediajas, olin koolivaheajal ühe suurettevõtte kontoris tööl ja juunis ilmus millalgi stendile direktori käskkiri, millega hakkas teatud kuupäevast tööpäev tund varem, kestis see umbes augusti keskpaigani. Niimoodi kasutati ära meie valgeim aeg. Siis hakati aega jagama suve- ja talveajaks, sedasi viies suvine aeg vööndiajast kaks tundi varasemaks, kuid ka mitte nii pikaks ajaks kui nüüd. Nüüd oleme selle kellakruttimisega vööndiajast ees 7 kuud. Oluliselt mõistlikum on korraldada tööaja algus vastavalt vajadusele ja olukorrale, sellega saadi isegi nõuka-ajal hakkama. Ühistranspordi graafikuid korrigeeritakse ka mitmeid kordi aastas, nüüd siis ei saa tööaega sätitud, niigi üha rohkem on sellist tööd, mis ei ole seotud ei kellaajaga ega konkreetse kontorita, enamus puhkusigi suviti.
mine kohe oma lauta tööle tagasi. Teised elavad ammu juba 21. sajandis. Et saaksid oma NSVLi taga nutta, siis mine oma talve ajas juba kell 3 öösel karja või lauta tööle. Ilmselgelt muu töö sulle ei sobi, sest nagu näeme, ei ole mõtlemine sinu tugevam külg :D IRW
ja laudatööle saatjad ei jaga, et vahet pole, missugust numbrit kell näitab, kui ei osata arvestada REAALSET valgusrežiimi! Ei nuta taga sovjetiaega, vaid näitasin, et toona oli võimalik reguleerida TÖÖAJA algust vastavalt valgele ajale, ei olnud vaja selleks kellasid keerata - lihtsalt tööpäev algas tund varem. Vaid mõni põlvkond tagasi saadi ka laudaloomad talitatud, kuigi ei olnud mingit nn.suveaega ega mängitud kellaaegadega, kooliharidust võis olla vähem, kuid talupojamõistust sellevõrra rohkem! Ööpäevas on ikka 24 tundi ja vööndiaeg arvestatud nii, et enamvähem keskpäeva paiku on päike kõige kõrgemal.
suures tehases töötati sageli mitmes vahetuses ja neil polnud sellist muutmist vaja. Mina töötasin toonase nn.üleliidulise suurettevõtte tütarfirma kontoris, enamus selle asutuse töötajaid olid väljas objektidel töötavad mehed ja ka neile kehtis suvisel ajal varasem tööpäeva alguse aeg (lisaks olid igal ajal avariitööd). Asutuse buss korjas eri linnaosadest hommikuti ka nn.peakontori rahva peale ja ka nemad olid suvel tund varem tööl. Selles oligi asi, et isegi siis suudeti tööaega reguleerida paindlikult ja mõistlikult, ilma kelladega mängimiseta! Praegu, 21.sajandil ja digiajastul tundub olevat selline asi raketiteadus. Harimatus?
22_40 mine kohe oma lauta tööle tagasi./ 28. oktoober 2018 09:22
need, kes siin asjast arusaajaid inimesi LAUTA tagasi saadavad, on ise ju ekre s e alauda st trollivabriku tööo r j a d, kes lepingu järgi ja nende juhtide käsul on k o h u s t a t u d igal pool selle lauda sõnnikut laotama.