ÕL TV | Õhtuleht

ÕL VIDEO | TEE ISE: kõrvitsalatern Eesti mehe moodi (1)

Vidrik Võsoberg | Video: Aldo Luud, 31. oktoober 2018 09:37
Foto: Aldo Luud
31. oktoobri õhtul eeskätt Põhja-Ameerikas peetav Halloween ehk All Hallows’ Eve ehk kõigi pühakute õhtu on arvatavalt paganlike juurtega suvelõpupüha, mida keldid pidasid surnute jumala auks. Ehkki keldi traditsioonis oli see püha pühendatud kurjadele hingedele, pole ilmselt väga suur patt tõmmata paralleel meie 2. novembri hingedepäevaga – mil meenutatakse kõiki meie seast lahkunuid, aga eeskätt häid hingi.

Iiri rahvajutu järgi pidi ihnuskoi Jack kolistama mööda ilma ringi kaalikast või naerist õnnestatud laternaga, mille sees valgustuseks hõõguvad söed. Wikipedia kirjutab, et legendist inspiratsiooni saanud iirlased ja šotlased hakkasid õõnestatud ja kurjanäoliseks lõigatud juurviljast laternaga pimedal ajal Jacki ja teisi kurje vaime oma kodudest eemale peletama.

Kuidas kõrvitsalaterna valmistamine võiks käia?

1. Hangi kõrvits (suurem kui naabril!). 2. Tee kaane mahalõikamise töö eesti mehe moodi võimalikult keeruliseks ning kasuta lõikamisel kõiki võimalikke tööriistu ja –võtteid (vaata, et naaber näeks). 3. Õõnesta kõrvitsa seest võimalikult palju sisu välja ning kasuta söögitegemisel (varu kannatust ja mootorsaag või vähemalt jäätisekulp). 4. Mõtle välja kujundus (meil rõhutatult eestipärane: morn hambaravi kalliduse ohver). 5. Lõika kõrvitsale nägu pähe (nautides erinevaid töövõtteid ja tööriistade kasutamist). 6. Kuna eestlane ei taha ühtki valgusekübet kaotsi lasta, siis lõika laternale veel avasid. 7. Süüta küünal.

Olgu ette ja taha hoiatatud: elektritööriistade kasutamine märjas keskkonnas (kõrvits) võib lõppeda letaalse elektrilöögi saamisega. Kui peaksid mingil imelikul põhjusel mõtlema ketaslõikuri lapse kätte andmise peale, siis ära unusta, et see teeb ca 11 000 pööret minutis. 

Kõrvitsalaterna meisterdamist Eesti mehe moodi vaata sellest videost.

Foto: Aldo Luud

Lõpetuseks: meile Ameerikamaalt levinud hälloviinitamise ja komm-pommimise juures ärgem unustagem meie oma hingede-, kadri- ja mardipäeva. Kui 1. novembri eelõhtul tõstame aknale kurjade vaimude peletamiseks mõeldud kõrvitsalaterna, siis 2. novembril süüdakem lihtne küünal meie seast lahkunud heade hingede mälestuseks.

Samal teemal

30.09.2018
RETSEPTIIDEE: valmista Halloweeni kõrvitsa sisust tervislikke toite